Критично състояние на язовирите Тича, Камчия и Ястребино

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Само за месец МОСВ два пъти призова земеделците да се обърнат към алтернативни водоизточници

 

Предстои поредна водна криза, ако няма валежи и сняг през есента и зимата. Тежко е положението в Източна България, където язовирите „Тича”, „Камчия” и „Ястребино” са в критично състояние. На много места е възможно да има водни режими, ако няма дъжд и сняг, каза през миналата седмица Стефан Желев, областен управител на Шумен, съобщават от БНР.

И трите язовира се използват както за за питейно- битово водоснабдяване, така и за напояване на земеделските култури в региона. Отпусканите за напояване количества се одобряват ежемесечно от министъра на околната среда и водите Емил Димитров. По- рано през този месец, от МОСВ  призоваха  земеделците да преминават на алтернативни източници за поливане, поради непрекъснато намаляващите обеми на язовирите в страната.

1,000 млн. м3 са определени за напояване през август от яз. Тича

Постъпилият приток в язовир Тича на 25 август 2020 г. е 0,005 м3/сек. Притокът е по-малък от размера на дневния разход, който е 1,411 м3/сек. Наличният обем в язовира е 147,299 млн. м3 , със 122 000, м3 по-малко от обема на 24.08.2020 г. Наличният полезен обем за използване за питейно-битово водоснабдяване е 107,299 млн. м3 .

10 млн. м3 остават докато Ястребино пресъхне

Същото е положението и с язовир Ястребино. Постъпващият приток в язовира е 0,081 м3/сек., докато дневният разход се оценява на 0,185 м3/сек. Наличният обем в язовира е 14,117 млн. м3 , с 9 000 м3 по-малко от обема на 24.08.2020 г. Наличният полезен обем за използване за питейно-битово водоснабдяване е 10,217 млн. м3 .

2,000 млн.м 3 е разрешеното количество вода за използване за напояване за месец август, отпуснато по заявка на „Напоителни системи“ ЕАД.


Малинопроизводители: Искаме двойно повече вода за напояване от язовир „Ястребино”


С  близо 300 хиляди м3 намалява обема на яз. Камчия за денонощие

Съгласно предоставена справка от ВиК „Бургас“ за състоянието на яз. „Камчия“, става ясно, че постъпващият приток в язовира на 25 август 2020 г. е 0,012 м3/сек, докато дневният разход е 2,720 м3/сек.  Наличният обем в язовира е 131,850 млн. м3, или с 278 000 м3 по-малко от обема на 24.08.2020 г. Полезният обем за за питейно-битово водоснабдяване е 55,550 млн. м3.

Липса на вода заради обезлесяването, частните ВЕЦ-ове и липсата на стратегия за водните ресурси?

В България, дълги години е  имало внос на дървесина от Република Коми. След спиране на този процес в началото на 90-те, започва и по сериозното ползване на родната дървесина, както за промишлени, така и за битови цели. Това каза за Радио Варна Тома Белев, експерт по управление на защитените територии в България. Според него, в началото на прехода, за битови нужди за енергия от дървесина е прибягвало до 20% от населението на страната, докато днес процентът е над 50.

Нямаме комплексна политика, която да оценява рисковете, независимо, че към настоящия момент имаме планове за управление на речните басейни и постоянно се обновяват плановете за риска от от наводнения, всичко е само на хартия, каза още Белев. Когато се стигне до прилагането им, плановете изчезват- допълва той.


Четете още:

-МОСВ: Земеделците от Североизтока да търсят алтернативни водоизточници

-МОСВ отново призова земеделците да преминават на алтернативни източници за поливане

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА