От Дуранкулак започва Европа. Това каза за „Агрозона“ Костадин Костадинов, директор на Регионалния исторически музей в Добрич. Тук са открити най-големият праисторически некропол в света, най-старата каменна архитектура в Европа, първото обработено злато в света, най-старата пиктограма на Стария континент и безброй други находки, свидетелстващи за седем хилядолетия европейска култура. Тайнственият древен народ е отглеждал лимец, овес, ечемик и леща още преди 7 000 години.
Проект за 270 920.00 лв. по мярка 313 „Насърчаване на туристическите дейности” от Програма за развитие на селските райони ще популяризира културно-историческото наследство на Дуранкулак. Общата цел е да се създадат условия за увеличаване притока на туристи в община Шабла чрез създаване и популяризиране на туристически продукт за културно-исторически и екологичен туризъм ”Селищна могила на Големия остров” в района на Дуранкулашкото езеро. Тук се намират защитената местност „Дуранкулашко езеро” и миграционният път „Via Pontica”.
На 16 май община Шабла официално ще приключи проекта, като дотогава трябва да бъде изграден и посетителски център. Наколна пътека ще свързва брега с острова, който до скоро е бил напълно недостъпен.
Още любопитни открития четете в следващия брой на списание „Агрозона“.
Георги Джендов