Корморани хапват рибите от язовир “Искър”, единият бряг тотално обезрибен

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Сибирският студ, връхлетял страната и задържал се повече от седмица, определено удължи сезона на подледния риболов по обичайните родопски язовири. Същевременно спря подранилото пролетно раздви­жване на топлолюбивите риби, за което имаше първи признаци, предаде НЛРС- СРБР.  Сега времето постепенно ще започне да се затопля отново, а с повишаването на температурите ще зачестят рибарските прояви.

Към 23 февруари най-малкият от поредицата язовири покрай пътя Батак- Доспат “Малък Беглик” продължава да е атрактивна и най-достъпна дес­тинация за любителите на подледния риболов. Рибите са активни, макар да са по-дребни от тези по околните язо­вири. Преобладават костурите, но се хващат и бабушки. Като класически подход се възприема риболовът с мор­мишки, но и въдица на плувка дава резултати. Припомня­ме, че там се подвизават и щуки, но тези риби вече са под забрана.

Тъкмо да обявим звучно, че платиката на язовир „Искър“ тръгна, заради първи хванати риби на фидер там в при­устиевата част, но ще трябва да отложим тази новина. Драс­тичното застудяване неминуемо я пресече и вероятно ще трябва да се изчака обичайното й време за риболов– от началото на март. На залива при „Щъркелово гнездо“ положението е катастрофално – рибата изчезна тотално. Казват, че по­явилите се големи ята с корморани са я прогонили и може би има истина в тази версия.

Необичайно подранили каракуди излязоха в плитка вода по ръкавите на язовир “Ястребино” в топлите февруарски дни. На фи­дер се правеше силен риболов и то на едри риби от поло­винка нагоре. Но студът ги върна в дълбоката вода и пресе­че апетита им. Сега рибарите ще чакат следващо омекване на времето, за да продължат шоуто.

Силен пъстървов риболов върви през последните седмици на р. Огоста при град Монтана,  добрите но­вини от тази част на реката продължават и до 23 февруари. Там пъстървите са активни и вдигат адреналина на рибарите. На реката е въведен режим „хвани-пусни“. По долното течение на реката сега на мода са морунашите, навлезли от Дунав и към тях вниманието ще е трайно.

Става някакъв риболов по река Янтра, но няма чуде­са. Излизат редки кефали и още по-редки бели мрени, но пък са само маркови риби. Регулярно хранене на мястото с бели червеи е предпоставка за успех. Интересно е да се отбележи, че фидерните въдици имат категорично предим­ство. На плувка почти никаква риба не се лови.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама