Конете – бизнес или хоби

Златко Златков
Златко Златков
10 Минути

През последните години традицията на конните надбягвания у нас се възражда

Материал на Диляна Хараланова, сп. Агрозона, Април 2013

Цената на удоволствието да отглеждат расов кон в България днес не е никак ниска. Технологиите на хранене и отглеждане са специфични и ресурсоемки. Всеки компромис води до по-слаби резултати при изявите на животното. То трябва да бъде отглеждане при добри условия и за него трябва да бъде подсигурена подходяща фуражна база. Крайната цена за всичко това е трудно да бъде формулирана в цифри, тъй като сумите варират според това дали конят е в тренинг, дали е млад или стар, каква порода е, от къде е закупен и редица други характеристики. Продажната цена на един спортен кон варира от три хиляди до няколко стотин хиляди лева.

Бизнес няма в България

„Коневъдството не съществува като бизнес в България“, споделя Георги Йорданов, изпълнителен директор на Националната асоциация по коневъдство (НАК). Това е една от целите, които си е поставила представляваната от него организация – човек, който работи с коне да успява да се прехранва от това си занимание. У нас обаче на този етап е точно обратното – това е хоби, което изисква сериозни разходи, а не носи приходи. Отглеждането на коне е не по-малко хоби от състезанията по езда. Има редица примери за това как едно лице е и спортист и производител. Когато говорим за развъдния и производствения процес, коневъдство не е добре развито. Оказва се, че НАК полага огромни грижи, ресурс и сили това да се промени.

Георги Йорданов – Изпълнителен директор на Националната асоциация по коневъдство

Спортът на царете

Състезанията с коне са спорт с дълга и богата история. Археологически извадки показват, че конните надбягвания водят своето начало от древна Гърция, Вавилон, Сирия и Египет. Надбягванията с Чистокръвни английски коне са популярни и днес сред аристократите, както и сред кралските особи в британското общество. Често  тези състезания се превръщат в моден подиум на шапките и модерните облекла. Най-разпространените състезания са няколко:  Надбягване с двуколки (Harness racings), Гладките бягания (Flat racings), Ендюранс (Endurance ridings), Конкур Ипик (прескачане на препядствия), Обездка и Стипълчейз (Steeplechasing).

  • Надбягване с двуколки: Вид конно надбягване, в което конете се изпитват в алюра раван или тръс, под седло или в двуколка.
  •  Гладките бягания: При гладките бягания се изпитват коне от Чистокръвна английска и Чистокръвна арабска порода. Водещ фактор е бързината на коня за определено разстояние.
  • Ендюранс: Това е изпитание за издръжливост, при което конете преминават през пресечена местност за определен период от време. По време на състезанието се проследяват жизнените им показатели.
  • Конкур Ипик: Провежда се на състезателен плац, при което конят трябва да преодолее поставените препятствия на различна височина.
  • Обездка: Нарича се още „висша езда“. Дисциплина, при която конят изпълнява програма от упражнения в алюри ходом, тръс и галоп.
  • Стипълчейз: Това състезание представлява бягане на разстояние от 3200 или повече метра с изкуствени или естествени препятствия.

Подковата

Още в началото на миналия век прикованата към портата на дома подкова е била не само знак на уважение към старинните обичаи и традиции, но е изпълнявала и ролята на пазител на домашното огнище, който предпазва домакините и гостите от всякакви болести. И все пак, още оттогава, подковата е била възприемана най-вече като символ на така желаното и преследвано щастие. В това отношение много показателна е историята с руския император Николай Втори, който бил смятан за изключителен щастливец, тъй като много често намирал подкови. Самодържецът дори определил специална стая, в която подреждал своята богата колекция. До края на живота си “императорът-щастливец” така и не разбрал, че придворните около него се надпреварват да подхвърлят подкови по пътя му, за да спечелят неговото благоразположение.

Да заложиш на вятър в косите

Борис Генчев е само на 19 години, родом от село Граф Игнатиево. Жребецът му Джан Сет е шампион в първото изложение за рисисти коне в България, проведено през 2012 година. Състезава се с коне от рисисти породи и в състезания с двуколки, за които е характерно бягането само в алюра тръс, т.е. конете нямат право да бягат в галоп. Собственик е на 12 коня. Участието си в състезания започва през 2010 година, когато е едва 16 годишен. Борис разказва, че е наследил тръпката към конете от своето семейство и най-вече от баща си, който е състезател от повече от 20 години. Преди да се запали по конете, Борис активно тренира футбол. „Като се качиш на двуколката, конят е до теб. Голяма тръпка е, адреналинът е много висок“, разказва младият състезател. Почти всеки месец той има по две състезания, провеждани в с. Маноле, Пловдивска област, в Балчик, на хиподрума Стефан Караджа, в Банкя и на места в Северна България.

 Борис Генчев със своя жребец

Болката е част от страстта

За всеки състезател високият адреналин има своята цена. Борис е имал няколко инцидента с конете по време на състезания и тренировки. Най-сериозното му падане е веднъж, когато конят му се изплашва, скача на два крака, събаря го и го влачи след себе си известно време. За щастие обаче пораженията са само драскотини и охлузвания – нищо сериозно. „Падал съм и от двуколките.“, признава Борис. „Случва се, ако не се държиш.“, смее се той и продължава: „Тези коне са много бързи, динамични – винаги трябва да си нащрек.“

Хазартна примка

Борис разказва, че този спорт не е особено популярен и развит в България и, за разлика от другите държави, тук не са развити официалните залагания и съответно я няма хазартната тръпка при състезанията. Паричните награди при надбягванията са минимални, а таксата участие е едва 50лв. Залозите често стават на любителска основа, според лични договорености. Младите коне –  2 и 3 годишните, имат право на 10 галопни маха. При състезанията с над 4 годишни коне не е позволено конят да бяга в галоп. Най-специалното за спорта е да съумееш да запазиш коня да бяга в тръс колкото се може по-бързо.

В другите държави конният спорт е много по-силно развит и предизвиква силен ентусиазъм. В България обаче, въпреки, че вече върви добре, липсва популярността и мащабите, както и традициите, установени зад граница. „Имаме доста добри коне, но нямаме хиподруми, нямаме наградни фондове,“ споделя състезателят Борис Генчев. В чужбина спортът е урегулиран с тотализатори и спонсори, които тук липсват и бизнесът липсва от спорта. Във Франция например, най-големият приз е на стойност 1 млн. долара. Единственият българин, който към момента се състезава в чужбина под български флаг, е Пламен Славчев, който живее в Палма де Майорка, Испания. Борис Генчев е вторият, който планира да продължи да се развива в Испания, отново под българския флаг, но на профиосионалната арена.

Риситите породи коне в България

Първият внос на рисисти коне в България е направен при повторното откриване на конезавод „Кабиюк” през 1894 г. У нас, животни от тези породи, се развъждат от 1959 г. и то главно в конезаводите „Стефан Караджа” гр. Балчик и „Хан Аспарух” гр. Разград. Конете от рисистите породи са предназначени предимно за хиподрумни надбягвания с двуколки в алюр и тръс. Интересът към тях от страна на любителите на хиподрумни надбягвания е значителен, а приходите от тотализатора в развитите страни непрекъснато растат. В България, в миналото, са организирани хиподрумни надбягвания на районните хиподруми, а в края на 80-те години на миналия век – на специално изградената писта на Софийски хиподрум. След преустановяване дейността на Софийския хиподрум, интересът към тези коне значително намалява, но през последните 5-6 години собственици на рисаци от района на Пазарджик и Пловдив отново възраждат надбягванията.
Екстериорнопродуктивният тип на развъжданите днес рисисти породи коне в България се доближава до западноевропейския. Това ги прави конкурентоспособни на Европейските хиподруми. Тенденцията в страната ни е да се разширява популацията рисисти коне и да се увеличава броя на организираните състезания с цел възвръщаемост на средствата, вложени в процеса по отглеждането и развъждането им. Основните породи рисити коне са: американски рисак (най-широко разпространената), френски рисак, орловски рисак, колдблъд, европейски рисак и руски рисак.

 

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА