Комисарят Хансен: Директните плащания трябва да се запазят, но с нов подход

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
9 Минути

Визията за селското стопанство на ЕС – ключова тема на 11-тата среща на АЗПБ

Директните плащания трябва да се запазят, но с нов подход. Това стана ясно от визията на комисаря по земеделие и храни на ЕК Кристоф Хансен за бъдещето на селското стопанство и храните в Европа до 2040 г. Европейската комисия представи вчера амбициозна визия за бъдещето на селското стопанство и храните в Европа. Тази визия, която има за цел да създаде привлекателна, конкурентоспособна, устойчива и справедлива агрохранителна система, ще бъде сред акцентите на дискусиите по време на единайсетото издание на Националната среща на АЗПБ. Регистрирайте се за участие в срещата ТУК.

Комисарят Кристоф Хансен ще се включи online в дискусията “Бъдещето на агрополитиката в ЕС”, в която президенът на Световната фермерска организация (WFO) Арнолд Пуеч д’Алисак ще представи гледната точка на фермерите за бъдещето на селското стопанство и храните. На срещата ще присъства и представител на COPA-COGECA – Бруно Мене, Director of Commodities. За бъдещето на агрополитика в ЕС ще говорят и министърът на земеделието и храните Георги Тахов, зам.-министърът на МЗХ Лозана Василева, Снежана Благоева от постоянното представителство на РБ в Брюксел, Марио Милушев от ГД “Земеделие и развитие на селските райони” към ЕК. Модератор на панела ще бъде Стоян Чуканов, национален координатор в ЕИСК.

„Публичната подкрепа чрез ОСП остава от съществено значение за подпомагане на доходите на земеделските производители. Директните плащания по ОСП все още играят решаваща роля в подкрепата и стабилизирането на селскостопанския доход на ниво земеделско стопанство, като през 2020 г. представляват средно 23 % от земеделския доход.

Като общ принцип бъдещата подкрепа на ОСП ще бъде по-насочена към земеделските стопани, които активно се занимават с производство на храни, към икономическата жизненост на фермите и опазването на околната среда. Подходът трябва също да вземе предвид приоритизирането производство на селскостопански продукти, които са от съществено значение за стратегическата автономност и устойчивост на ЕС.

Подпомагането следва да бъде насочено допълнително към онези земеделски стопани, които имат най-голяма нужда от него, с особено внимание към фермерите в райони с природни ограничения, младите и новите фермери и смесените стопанства,“ се казва във Визията на ЕК.

Визията за селското стопанство и храните има за цел да гарантира дългосрочната конкурентоспособност и устойчивост на селскостопанския и хранителния сектор на ЕС.

По-нататъшното опростяване на политиките и увеличаването на навлизането на иновациите и цифровизацията са предпоставка за всички действия, очертани във визията. По-късно през 2025 г. Комисията ще предложи всеобхватен пакет за опростяване на настоящата законодателна рамка в областта на селското стопанство, заедно с цифрова стратегия на ЕС за селското стопанство в подкрепа на прехода към готово за цифрови технологии селско стопанство.

„Бъдещата ОСП, като част от бъдещите предложения за МФР (Многогодишна финансова рамка на ЕС), ще бъде по-опростена и по-целенасочена, за да подкрепя една амбициозна и ориентирана към бъдещето селскостопанска политика на ЕС. Той ще определи по-ясен баланс между регулаторните и основани на стимули политики, засягащи земеделските производители.

Гъвкавостта ще бъде разширена за фермерите, като им се даде допълнителна свобода на действие при проектирането на земеделски практики, които са по-подходящи за техните ферми и контекст. Сегашната система на обвързване с условия ще бъде опростена. Фермерите реагираха положително на въвеждането на екосхеми, които ги възнаграждават да предоставят екосистемни услуги, които надхвърлят задължителните изисквания. Комисията ще насочи бъдещата ОСП от условия към стимули,“ пише във Визията на ЕК.

„В съобщението липсва фундаментална част от уравнението.

В настоящия контекст е невъзможно да се игнорира продължаващият дебат относно финансирането на ОСП в следващата многогодишна финансова рамка (МФР).

Миналата седмица Copa- Cogeca предупреди за опасностите от сливането на фондове и създаването на единни бюджетни национални планове. Днешната визия обаче не споменава бюджета на ОСП и препратките към втория стълб и неговото финансиране просто отсъства от окончателния вариант на съобщението. Допълняемостта между подкрепата за директни плащания (ЕФГЗ) и многогодишните мерки и инвестиции от фонда за развитие на селските райони, е от решаващо значение за сектора и трябва да се поддържа,“ се казва в позиция на Copa- Cogeca относно Визията на ЕК.

Пътната карта беше предложена като приоритетна инициатива за първите 100 дни от мандата на настоящата Комисия, ръководена от Рафаеле Фито, изпълнителен заместник-председател на Комисията за кохезионна политика и реформи, комисарят за селското стопанство и храните Кристоф Хансен, под ръководството на председателя Фон дер Лайен.

Въз основа на доклада от Стратегическия диалог относно бъдещето на селското стопанство на ЕС и в консултация с Европейския съвет по земеделие и храни, визията има за цел да гарантира дългосрочната конкурентоспособност и устойчивост на селскостопанския и хранителния сектор на ЕС.

Последните резултати от Евробарометър гражданите на ЕС са съгласни, че осигуряването на стабилно снабдяване с храни в ЕС по всяко време е от съществено значение.

„Храните и селското стопанство са от жизненоважно значение за хората, икономиката и обществото в Европа. Необходимо е хранително-вкусовият сектор да процъфтява и да се конкурира на справедлив световен пазар с достатъчна устойчивост, за да се справи с кризи и сътресения. Трябва също така да гарантираме собствения си продоволствен суверенитет, като се имат предвид рисковете и уязвимостта на днешния бързо променящ се свят.

Пътната карта, която представяме, очертава пътя за справяне с големия натиск, пред който са изправени земеделските стопани в ЕС. Това ще направи сектора по-устойчив и ще помогне на селското стопанство да остане привлекателен и възнаграден сектор, така че достатъчно млади хора да се присъединят към професията. Това ще позволи на селското стопанство да продължи да играе пълноценна роля в усилията на ЕС за борба с последиците от изменението на климата. Като зачитаме нашето многообразие с индивидуален подход и като се консултираме с всички заинтересовани страни, това ще ни помогне да оформим привлекателен селскостопански и хранителен сектор за поколения напред,“ заяви комисарят за селското стопанство и храните Кристоф Хансен.

Нашите земеделски стопани заемат централно място в системата на ЕС за производство на храни.

Благодарение на ежедневната си упорита работа всички ние имаме безопасна и висококачествена храна. Въпреки това нашите земеделски стопани са изправени пред нарастващите предизвикателства на глобалната конкуренция и изменението на климата. Ето защо днес предлагаме всеобхватна стратегия, която прави селското стопанство по-привлекателно, по-устойчиво и по-устойчиво“, заяви председателят на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен.

„Визията е нашият решителен отговор на призива на хранително-вкусовия сектор за действия, формиращи бъдеще, което е конкурентоспособно, устойчиво, справедливо и привлекателно за бъдещите поколения. Тя олицетворява процъфтяваща Европа, в която селските райони са жизнени и свързани центрове на наследство и иновации. Комисията ще работи съвместно с хранително-вкусовия сектор за повишаване на неговата конкурентоспособност и устойчивост, укрепване на местното измерение и възстановяване на жизненоважната връзка между храните, територията, сезонността, културите и традициите.

Като укрепваме полезните взаимодействия и взаимното допълване и координацията на инструментите за финансиране със секторните политики, ще осигурим ефективна подкрепа и осезаемо въздействие за селските общности,“ заяви Рафаеле Фито, изпълнителен заместник-председател на Комисията за кохезионна политика и реформи.

За четирите приоритетни области за бъдещето на селското стопанство и храните в Европа до 2040 г. четете в следващ материал на Агрозона.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама