Колко струва хектар обработваема земя на фермерите в Европа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цените на земята в ЕС варират в широки граници – от 3500 евро в Балтийско море до 115 000 евро в някои германски региони. На върха остава обаче Холандия, където един хектар достига средно 70 000 евро.

Германия, заедно с Италия, Обединеното кралство и Ирландия, е една от страните с най -скъпа обработваема земя . В същото време има група големи земеделски държави със значително по-ниски цени на земята – като Франция, Испания, Полша и няколко други.

Земята все още е най-евтина в балтийските държави и в някои източноевропейски страни – като Румъния.

Причините за големи ценови разлики са комплексни. Въпреки това могат да бъдат посочени някои определящи фактори: (1) Производителността на селското стопанство, (2) Делът на собствеността върху земята и наетата земя и съответната наличност на земята, (3) Ситуацията на кредитните и капиталовите пазари и влиянието на така наречените неземеделски инвеститори .

(4) Съществуват и други фактори, като степента на държавното регулиране и контрол на пазара на земята и размерът на данъците и други налози.

Не трябва да се забравят (5) размерът на директните плащания и т. нар. Потребление на земя – или с други думи: алтернативното потребление на земя чрез общински жилища и пътно строителство, търговски площи и изграждане на слънчеви паркове или вятърни турбини върху селскостопански земя.
Важен фактор, влияещ върху нивото на цените на земята, очевидно е размерът на пазара на земята – или с други думи: съотношението на наетата и притежаваната земя.

Сравнението на притежаваната земя с цената на земята потвърждава това предположение. Някои, особено западноевропейските страни – с висока собственост и ниски наемни дялове от общата обработваема площ – имат най-високи цени на земята.

Да вземем за пример Холандия: страната в Европа с най-високи цени на земята – около 75 процента от земята там е собственост и само 25 процента са отдадени под наем. Подобна е ситуацията в Италия и Ирландия. Там фермерите притежават над 80 процента от земята. В Германия малко под 40 процента от земята е собственост на фермери – повече на юг, отколкото на север или изток.

В повечето източноевропейски страни пазарът на земя  след края на социализма премина през дълъг процес на трансформация  със съвсем различни резултати. Делът на собствеността върху земята в Полша и Румъния също е над 80 процента – в същото време повечето ферми в двете страни са доста малки.

В Чехия и Словакия само 17 и 11 процента от земята са собственост – останалата част е отдадена под наем – и фермите са много големи, както в Източна Германия. Между тях се намира Унгария с дял на собственост от 44 процента и доста смесени размери на компаниите.

Земята е най-скъпата в Холандия – напоследък с около 70 000 евро на хектар.  През последните 10 години холандските цени на земята се повишиха с около 20 000 евро или почти 40 процента. Вторият най-скъп пазар на земя в ЕС е в Италия : Тук хектарът струва средно около 34 000 евро. Ирландия е на трето място в европейското класиране на цените на земята с изкупна цена от добри 28 000 хектара, ако пропуснем малкия Люксембург с 37 000 евро. В Германия цените на земята са средно също толкова високи, колкото в Обединеното кралство – само че регионалните различия в тази страна са значително по-големи и че цените в Германия непрекъснато растат. В Източна Европа също има страни като Полша и Румъния, където динамиката на цените е много висока. За разлика от тях във Франция цените почти не се променят.
В Германия цените на земята са се удвоили приблизително през последните 10 години – до около 26 000 евро на хектар наскоро. Подобно силни ценови експлозии имаше само в няколко държави: а именно в Полша, Унгария и Румъния. Стартовото ниво там обаче е значително по-ниско.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА