Колко актуално ще стане поливането

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Усиленото засушаване и горещините ще изискват в бъдеще все повече и повече поливане. В Германия, например, се поливат повече от 2 млн. ха пасища и около 12 млн. ха обработваеми земи и специалистите прогнозират конфликти за иззползването на ресурсите.  Днес около 1,3% от достъпната вода в Германия се използва за поливане в селското стопанство, което се оценява на около 16,6 млн. куб м вода се използват за селското стопанство, 71% от нея отиват за обработваемите земи, а 28% – за пасищата.

В края на краищата обаче поливането е относително скъпо удоволствие. Вместо това много производители допускат загуби на реколтата в засушливите години. Или те отглеждат зърнени култури на намиращи се под заплаха от изчезване територии, които се събират рано и следователно, страдат по-малко. Скоро ще се види дали този модел на организация може да работи и в бъдеще.

По тази причина поливането днес не е много рентабилно за много стопанства в Германия. Досега се поливаха основно зеленчуци, плодове и лозя.

Падането на нивото на подпочвените води или ниските нива на реките обаче предизвиква повече и повече проблеми в години на засушаване. Но те винаги трябва да се разглеждат регионално. В някои федерални провинции, такива като Долна Саксония, съществуват строги правила за това колко вода можете да използвате за поливане. Въпреки това обаче количеството на водата е недостатъчно и в конкуренция с производителите на енергия, битката за ресурсите тепърва предстои.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА