Клубените на земната ябълка узряват, как да ги съхраните

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Растението може да се използва и за лечебни цели

Топинамбурът, или земната ябълка, е представител на семейство Астрови. Както и неговият близък роднина маслодайният слънчоглед , той идва от Америка. Там той в продължение на много столетия се е използвал от индианците като храна и лекарствена култура. В Европа топинамбурът идва през ХVІ век и достатъчно бързо се разпространява във Франция, Англия, южна Европа.

У нас земната ябълка е известна като декоративно и лекарствено растение, но то с успех може да се ползва и на масата.

Топинамбурът е много жизнено растение и в умереният климат расте прекрасно без всякакви грижи. Той лесно подивява, а при благоприятни условия дори може да се превърне в агресор. Но ако искате да получите не просто цъфтящи храсти, а реколта, то ще ви се наложи да се потрудите.

На първо място, е желателно да обновите семенния материал. При единичните растения клубените са дребни, с неравна форма. Сортовете не са така малко, при това са районирани.

Земна ябълка, известна още като гулия

На второ място, за получаването на добра реколта трябва да създадете дълбок рохкав слой плодородна почва. През първата година в почвата през есента се внасят компост и комплексни азотни торове, а през пролетта при засаждането – калииево-фосфорни. В последващите години насажденията се торят през пролетта, след израстване на надземната част, и през лятото, в периода на бутонизация. Като цяло агротехниката е сходна с отглеждането на картофи, само загърлянето се прави еднократно, след израстването на стеблата на 20-25 см. В сухо време топинамбурът изисква редки, но обилни поливки.

На едно място земната ябълка може да расте 3-4 години, след което клубените започват да издребняват и плододаването се понижава. У нас клубените зимуват добре в земята. Пресаждането е най-добре да се направи през пролетта.

 

Как да го съхраните

Обикновено извадените клубени не се съхраняват дълго време, но някои хитрости ще ви помогнат да удължите срока до 2-3 месеца. Топинамбурът може да се прибере в сандъче с мъх сфагнум, торф, стърготини и да се държи в мазето при температура, близка до нулата. При съхранение клубените понасят добре понижения в температурата и дори лек мраз. Достатъчно дълго се запазва земната ябълка и в хладилника, ако поставите реколтата на малки порции във вакуумни пакети.

Можете да използвате и различни методи на консервация, от шоково замразяване и сушене до мариноване и дори приготвяне на сладко.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА