Какво потисна цените на пшеницата в началото на годината

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Цените на пшеницата паднаха с 13 евро между празниците. Новата година също започва слабо в началото. В същото време цените на рапицата и царевицата започнаха с ръст, като при рапицата достигнаха 772 евро за тон.

Цените на пшеницата в Европа влязоха в новата година с по-ниски нива. За разлика от тях, цените на пшеницата в Северна Америка имат шанса да се задържат. В същото време пазарните нива при соята и рапицата, както и на царевицата рязко се покачват .

При пшеницата търсенето от големите вносители и качеството на наличните стоки ще продължат да определят по-нататъшното развитие на цените. По-нататъшният курс на действие от страна на Русия по отношение на експортните такси и квоти също ще има голямо влияние върху цените – и разбира се остава голямата неизвестност на пазара на зърно – Черната кутия Китай.

За момента повечето анализатори очакват, че устойчивото добро търсене в световен мащаб и оскъдното предлагане на пшенична пшеница ще поддържат цените относително високи. В седмицата преди началото на годината обаче пшеницата загуби над 13 евро и падна доста под границата от 280 евро на MATIF.

През новата година цените на пшеницата ще паднат още повече и в понеделник все още се търгуваха на 276 евро за тон. Очевидно износът наистина не е набрал скорост отново след празниците, а пазарът живее почти изключително от слухове, страхове и спекулации, вместо от данните. Това обаче е отрова за цените на зърното.

Международният пазар продължава да се характеризира с ограничена наличност на пшенична пшеница и също толкова динамично глобално търсене. В допълнение към ограниченията върху руския износ, Украйна също  може да предприеме и мерки за защита на вътрешния си пазар през втората половина на сезона, а това ще подейства като ускорител върху цените. Също така е важно, че районите за отглеждане на зимна пшеница в САЩ да продължават да страдат от значителен недостиг на вода. Температурите в Средния Запад и равнините бяха много меки през цялата зима, което направи растенията особено податливи на възможно понижение на температурата.

Друг негативен ефект върху цените е очакването, че Аржентина може да събере дори повече от прогнозираните в момента 21,5 милиона тона пшеница през 2021/22 г., ако добивите останат толкова високи, както се съобщава в момента, съобщиха от зърнената борса от Буенос Айрес миналия четвъртък в техен доклад.

Руската селскостопанска консултантска компания Sovecon също обяви, че е повишила прогнозата си за износа на пшеница от Русия през 2021/2022 г. с 200 000 тона до 34,1 милиона тона. В Китай 500 000 тона пшеница от държавните резерви ще бъдат продадени на търг на 5 януари, съобщи Националният център за търговия със зърно. Това показва, че фуражното зърно все още е спешно необходимо в Поднебесната империя.

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА