Как се торят патладжаните: най-точната рецепта

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Ако имате патладжани в градината си, то можете да приготвите уникални манджи с тях. На Изток тази култура бива наричана „зеленчук на дълголетието”, тъй като плодовете й освен ценни вкусови качества, имат и ред лечебни свойства.

За производството на патладжани трябва да си осигурите разсад, който се сади заедно с пръстта около корените през май.

Патладжанът е светлолюбиво и топлолюбиво растение, което плододава при къс ден. Добре расте на почви с неутрална или слабокисела реакция. Киселите почви трябва да се варуват на всеки 3-4 години.

Патладжанът предпочита да расте на богати на органични вещества почви. При подготовката на лехите за засаждане трябва да са внесени до 10 кг органични торове, 20 г калиев и фосфорен тор, и около 10 г азотен тор. Първото подхранване след засаждането е до 20 дни, като в 10 л вода се слагат по 10 г азотни, фосфорни и калиеви торове и с нея се полива. След това патладжаните се подхранват още 2-3 пъти в сезона, увеличавайки нормата на минералните торове двойно.

Културата се нуждае от поливане в периода на масово формиране на плодовете. Пазете растенията обаче от висока влажност, тъй като могат да се заразят с различни гъбни болести. Не трябва да допускате да попада вода върху листата им.

Водата, която използвате за напояване, трябва да е задължително топла.

Грижите за патладжаните предвиждат подхранване, поливане, разрохкване на почвата в междуредията (5 пъти за сезон), формирането на храстите на късните и средноранните сортове патладжани.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА