Как са се изменили земеделските площи и култури през 2015?

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

През 2015 год. площите със селскостопанско предназначение намаляват с 0.2% спрямо предходната година, сочат данни, публикувани в Българската анкета за наблюдение на селскостопанската и икономическа конюнктура от МЗХ. Използваната земеделска площ, формирана от обработваемата земя, трайните насаждения, разсадници, постоянно затревените площи и семейните градини, през 2015 година се увеличава с 0.7%  в сравнение с 2014 г. Намаляват площите, засети с пшеница – с 11.8%, ечемик – с 12.4% и слънчоглед – с 3.0%. При площите на царевицата има увеличение с 9%. През 2015 бобовите се увеличават с 8.9% спрямо предходната година, сочат още данните. Постоянно продуктивните ливади през 2015 се увеличават с 5.8% спрямо 2014 година. Високопланинските пасища намаляват с  с 2.2%. Затревени повърхности със слаб продуктивен потенциал – затревени повърхности (извън високопланинските пасища), ниско продуктивни, които никога не се косят, намаляват с 1,4%. Ливади-овощни градини – постоянни продуктивни ливади с плодни дръвчета, чиято гъстота трябва да бъде от 25 до 100 дървета на хектар и за които не се полагат определени грижи, се увеличават с 0.6%.

През 2015 площите с лозя се увеличават с 1.3% спрямо предходната година. Овощните насаждения с минималната повърхност 500 м2 се увеличават с 3.8%, а смесените трайни насаждения заемат 0.2% от използваната земеделска площ на страната, става ясно още от данните, публикувани от МЗХ.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама