Как да спрем да се тъпчем по време на карантина

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

По време на карантината сме вкъщи дълго време и се сблъскваме с редица проблеми в храненето. Първият е постоянното изкушение от храната, защото хладилникът винаги е наблизо. Границите между работа и хранене са замъглени и човек започва да се приближава все по-често до хладилника.

Карантината често се възприема като вид ваканция, хората се отпускат и спират да спазват обичайната си диета, която е съобразена с работния график, препоръчват от agroportal.ua. Основното правило в тази ситуация е да определите хранителните си граници. По време на карантината всеки трябва да изработи свои собствени правила за храна.

Ето някои основни правила, които можете да приложите по време на карантина.

1. Намалете консумацията на чай и кафе. В работно време и в офиса пием по няколко чаши на ден. Сега сме у дома и този енергиен ефект не е толкова необходим. Разбира се, ако всичко е ограничено до чаша кафе сутрин – няма проблем, но доста често към тези напитки се добавят различни сладкиши и домашно забъркани кексове. Тоест чаша кафе или чай е повод отново да хапнем нещо вкусно. С такива закуски може да се направи пълноценно хранене, ако се гледа съдържанието на калории.

2. Режимът на хранене. Хората, които са преминали в режим на хоум офис по време на карантина, трябва да правят разлика между зоната за приемане на храна и работната зона. Има закуска, обяд и вечеря, а има и всичко останало – не бива да правите това на кухненската маса. Така ще си помогнете и ще се предпазите от хранене пред компютъра, за филм или сериал. По време на карантина можете да практикувате интервалното гладуване: например, въведете ранни вечери или преминете към две хранения на ден на големи порции. Според тази схема в порцията можем да предвидим дори малко количество сладко за промяна.

3. Домашното готвене е приоритет. Сега всички са вкъщи, не е толкова трудно да намерите време за готвене. Домашната храна може е по-малко вредна от доставката на бърза храна или полуфабрикатите от магазина, защото ние сами избираме продуктите, от които готвим. Освен това готвенето у дома е по-евтино.

4. Не слагайте на кухненските маси буркани със сладкиши или бонбони. По правило това са сладкиши, бисквитки, ядки, сушени плодове или просто бонбони. Такава храна привлича и още веднъж изкушава за лека закуска или просто импулсивно похапване. Човек е привлечен от тези лесно достъпни продукти и храненията се сливат в едно през деня, защото на всеки 30 минути консумираме нещо. Когато няма паузи без храна, секрецията на храносмилателните хормони се губи. Ако устата е постоянно заета с храна, се появяват нарушения в обмяната на веществата, които влияят неблагоприятно на здравето.

5. Не смесвайте удоволствията. Не яжте, докато гледате филми или телевизионни предавания. Така създаваме хипнотичен ефект от смесване на удоволствия: докато сме заети с гледането, ние консумираме много храна, чието количество често не можем да преценим. Ние не ядем, защото сме гладни, просто се тъпчем. Купите за пуканки и ядки при гледане на филми е най-добре да се заменят с обикновен чай.

6. Намалете количеството на протеини в диетата. По време на карантинния период количеството месо трябва да бъде намалено. Повечето хора вече са вкъщи и нямат възможност да усвоят целия този протеин, който използват при обичайния ритъм на живот. Излишъкът от протеини в организма влияе на чревния микробиом, който е обвързан със състоянието на имунитета. По-добре е да ядете повече гъби, боб, грах и леща. Освен това можете да си подредите дни без месо или млечни продукти, освен това все още тече Великденския пост и може да се включите в него.

7.Изберете храни с нисък гликемичен индекс. Тези продукти включват зърнени храни, бобови растения, риба и др. Тази богата на фибри храна ни дава ситост и намалява изкушението да отидем в кухнята и да хапнем нещо сладко.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА