Как да спасите градината след дъжд и градушка

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Вижте какви грижи искат в такъв момент домати, краставици, картофи

Едва ли не всяко лято в новините се съобщава за различни силни валежи и градушки по места. Явленията са познати и обичайни за този сезон. Тези, които се занимават с отглеждането на растения, много добре знаят колко опасна е градушката за цветята, дърветата и зеленчуковите растения. Вредите, които нанася на растенията, са често необратими. Загубите са неизбежни. Но можете да помогнете на растенията да се възстановят, да съберат нови сили за растеж. Важно е само да съблюдавате няколко правила, да се поддържате правилно растенията и те отново скоро ще се изправят и ще се раззеленят.

Проливните дъждове с градушка често биват внезапни. Но ако бъдете готови за тях, то едва ли тези явления ще я изравнят със земята. Можете да си направите подходяща конструкция, върху която да поставите специална мрежа срещу градушка. Тя ще пропуска светлината и дъжда, но няма да позволи ледените топчета да попаднат директно върху листата на растенията със силна скорост.

Ако обаче растенията ви пострадат, то трябва да им окажете първа помощ.

С какво да започнете? След като земята малко просъхне, трябва да огледате растенията. Почистете счупените клонки на доматите. Ако е счупен върхът, храстчето ще започне да развива странични клонки. Скоро от силния вятър доматите могат да легнат на земята. Можете да ги изправите около опора и да ги вържете с мека връзка.

Ако краставиците са силно повредени, трябва съвсем да ги махнете. Това, което можете да спасите, по-добре не пипайте. Краставиците са много нежни растения и в желанието си да им помогнете, можете да сторите обратното. На мястото на махнатите растения можете да засадите нови. Скоро те ще се прихванат и ще дадат реколта.

След проливен дъжд земята обикновено става твърда. А след това се изсушава и от слънцето. Затова разрохкването е едно от първите нужни действия по възстановяването на реколтата.

Следващият етап е опръскването на културите със стимулатор на растежа. За тази цел използвайте биопрепарати, които имат антистресово действие.

След няколко дни се допуска и подхранване на растенията с течен азот.

Ако имате желание и възможност, за да щадите растенията, сложете им мрежа срещу слънце.

Някои специалисти съветват да опръскате зеленчуците с разтвор на мед с вода, за да привлечете пчелите. А също така рано сутрин разпръскайте разтвор на суроватка  – 5 литра с 15 капки йод. Това ще способства по-бързото зарастване на раните на растенията.

Не трябва да забравяте за картофите. Колорадските бръмбари често се нахвърлят на повредените храсти картофи. А в резултат на това остават само голи стебла. Затова вземете мерки срещу тези вредители.

С подобни действия след две-три седмици растенията в градината ви ще се възстановят.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА