Как да се предпазим от салмонела

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Салмонелозата принадлежи към групата на острите чревни инфекции. Това е група заболявания, които увреждат стомашно-чревния тракт. Те са по-разпространени сред населението на големите градове, характеризиращи се с висока централизация на производството на храни и повишено търсене на населението на готови храни и кулинарни продукти. Особена опасност представляват пилешките яйца, както и продуктите, приготвени от тях, включително майонеза и сух яйчен прах, както и сметанови продукти, които често са място за размножаване на бактериите на салмонела, ако се съхраняват неправилно. Основните източници на инфекция със салмонела са селскостопански животни и птици, както и болен човек или носител на бактерии. Салмонелата за дълго време остава жизнеспособна в околната среда: в стаен прах – до 3 месеца, в човешки изпражнения – повече от месец, в яйцата – 3 месеца, в кравето масло – 9 месеца, в сирената – 1 година, върху замразени зеленчуци и плодове – 2,5 месеца. Попадайки на хранителни продукти, салмонелата не само оцелява в тях за дълго време, но и се размножава, особено в млякото и млечните продукти, месото и месните продукти. Със салмонела по-често се заразяват децата – при общуване с носители на инфекция, както и чрез мръсни ръце, играчки или в нарушение на основните правила за лична хигиена. Възприемчивостта към инфекция при деца под една година е 10-15 пъти по-голяма, отколкото при деца в училищна възраст или възрастни.

Общите басейни, незащитените водоеми също могат да станат източник на заразяване с тези микроорганизми. Поради устойчивостта им те могат да бъдат пренесени чрез контактни предмети, прибори, съдове и др. Заразяването със салмонела става и при контакт с болен, селскостопански животни или домашни любимци, носители на инфекцията.

Симптоми при салмонела

Салмонелата бързо достига до лигавицата на тънките черва. Там се отделят токсини, които причиняват диария с многократни кашави и воднисти изпражнения с жълто-зеленикав цвят, болки в корема и интоксикация на организма, съобщават от регионалната здравна инспекция в Стара Загора.

При стомашно-чревната форма на салмонелоза симптоматиката е като при остър гастрит, гастроентерит или гастроентероколит. Заболяването започва с прояви като обща слабост, главоболие, повишаване на температурата, прилошаване и повръщане, болки в корема и диария, с повече от 5 – 10 изхождания в денонощието. Това състояние може да продължи седмица. Обикновено води до загуба на тегло, дехидратация на организма със суха кожа и лигавици, жажда, спадане на артериалното налягане с ортостатизъм, учестяване на пулса. Могат да се появят конвулсии, обикновено при по-малки деца. В най-тежките случаи дехидратацията води до остра бъбречна недостатъчност, хиповолемичен шок.

Какви са усложненията на салмонелозата?       

Тежката дехидратация може да причини хиповолемичен шок с остра бъбречна недостатъчност. При септичната форма могат да се появят органни усложнения – менингит, менинго-енцефалити, перикардити, ендокардити, тромбофлебити, пневмония, остеомиелит, абсцеси ( гнойници ) на черния дроб, мозъка, слезката и др.

За да предотвратите заболяването, е необходимо да спазвате елементарни правила:

– за рязане на сурово месо и готови за консумация храни, използвайте отделни кухненски уреди и дъски за рязане;

– яйцата, използвани за готвене на кулинарни и сладкарски изделия, трябва да бъдат чисти;

– всички хранителни продукти трябва да се съхраняват затворени в чисти съдове;

– съхранявайте готови за консумация храни отделно от суровите храни;

– правете щателна термична обработка на всички продукти, безцветният сок, който се отделя при пробождане с вилица, показва готовността на готвеното месо;

– ако хранителните продукти останат на следващия ден, тогава те трябва да бъдат подложени на термична обработка;

– поддържайте изрядна лична хигиена и щателно измивайте ръцете си преди хранене и след ползване на тоалетна;

– грижливо да се измиват с течаща вода суровите плодове и зеленчуци преди ядене;

– да се опазват хранителните продукти и приборите за хранене от замърсяване от мухи и гризачи;

– да се използва вода от гарантирани питейни източници.

Хората, които се хранят и живеят здравословно, е по-малко вероятно да се заразят със салмонела, казват още специалистите от РЗИ – Стара Загора.

Четете още: Африканска чума по свинете-пълна информация за болестта

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА