Как да отгледате идеалните зелки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Кои на най-големите грешки, които допускате при гледането на зеле

Зелето е един не само ценен източник на витамини, но и съставка на много любими още от детството ястия. Затова и много стопани, които отглеждат в градината си зеле, искат да получат качествена реколта. Как да избегнете възможните проблеми и да получите идеалните зелки, четете в нашата статия.

Има много препятствия на пътя на идеалните зелки. Зелето е достатъчно капризна култура: горещини, засушаване, прекалено гъста сянка, неподходяща почва, а има и много вредители, които могат да попречат сериозно на получаването на качествена реколта.

Ето няколко основни фактора, заради които зелето може да не се получи идеално.

Времето е основният фактор, който може да повлияе на растежа на здрави зелки. Тази култура се смята за студолюбива, затова тя може да се сади и при 5 градуса, но развитието на растенията ще се забави. Горещините и засушаванията, с които вървят ръка за ръка, също няма да са от полза за идеалните зелки: над 25 градуса зелето се чувства некомфортно, а при 35 градуса развитието им спира.

Светлината обаче е задължителна за хубавите зелки. Най-добрите глави израстват на добре осветени участъци.

Неподходящата почва може да бъде сериозно препятствие при отглеждането на зеле. Тази култура расте най-добре на средно глинести и тежки почви, а на песъчливи почти няма да получите реколта. Реакцията на почвата трябва да е от неутрална до слабо кисела иначе корените няма да се развиват добре.

Заболяванията също застават на пътя на получаването на идеални зелки. Сред най-основните са гъбичните и бактериалните болести. Листата могат да пожълтеят или пък да бъдат покрити с черни петна в зависимост от причинителя, може да бъде засегната кореновата шийка, зелките да забавят растежа си или изобщо да не се развиват.

Сред причините за некачествена реколта са и вредителите. Голи охлюви, гъсеници, пеперуди – това са само част от конкурентите в борба за зелето в двора ви.

За да получите добра реколта, трябва да спазвате агротехниката. Първо, трябва да започнете с изграждането на лехите. Участъкът, на който планирате да засадите зелето, трябва да е равен, добре осветен, да няма засенчваща растителност. На това място може да сте гледали бобови, картофи, моркови, лук и краставици, но не и пак зеле. Подготовката на мястото – с торене и прекопаване е задължителна, още от есента.

На всички е ясно, че здравият и качествен разсад е втората стъпка за постигане на успех при отглеждането на зеле.

Разстоянията между растенията в лехата може да варира в зависимост от сортовете: от 25-35 см за ранните, до 60-70 см за късните сортове зеле. Това правило е важно да се спазва, за да могат зелките да имат достатъчно пространство за растеж и да избегнете разпространението на болести.

Влагата в нужните дози е гаранция за успех при зелевите култури. Не трябва да прекалявате, тъй като корените могат да загният. След като засадите зелето поливайте през ден за първите две седмици, като давате на всяко растение поне по литър вода. След това разредете поливките на 3 дни. Важно е да знаете, че след формирането на главите не трябва да прекалявате с водата. От високата влажност те могат да се напукат.

Не трябва да забравяте и за разрохкването на почвата, особено няколко дни след поливане. Това важи в пълна сила за тежките почви.

Идеални зелки ще получите и ако се постараете да загърлите всеки стрък. Това се прави няколко пъти на сезон: първото е 2-3 седмици след засаждане, а после сле около 20 дни пак.

Торенето също ще ви осигури гаранция за успех, но трябва да се съобразите със състава на почвата, като внасяте само тези, които липсват в нея.

Прибирането. Това е последният етап, който може да ви помогне в постигането на идеалните зелки. Точното време на събиране зависи от сорта. Ранното зеле се прибира сега, късното може да стои до есента в лехите. Важно е добре да почистите зелките от засъхналите и почернели листа, за да не разболеят зелките и да опропастите сами труда си.

 

Доматите загниват: две болести причиняват това

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА