Как да осигурите две реколти за един сезон

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Използвайте рационално малката площ

Всеки стопанин иска да събере реколта от големи, здрави и красиви плодове и зеленчуци. И най-добре ще е, ако те са по-вкусни и повече. Но не винаги това се получава на практика, особено ако градинският участък е малък. Затова за постигане на по-ефективно използване на тази площ, можете да се постараете да получите от една леха две реколти от различни култури за един сезон.

На първо място, след събирането на реколтата от едната култура можете на освободеното място да засеете и отгледате нещо съвсем друго. На второ място, отглеждайки съвместно няколко растения, можете да получите от тях нелоша реколта.

 

Едни след други

През сезона можете да редувате културите на едно място по следния начин.

  1. На лехите, където са расли ранните картофи, след прибирането им в ранно лято, можете да засеете репички и салата.
  2. След като почистите старата ягодова градина, която е плододавала повече от 5 лета, засейте ряпа, репички и дайкон.
  3. След прибирането на чесъна и лука през лятото отглеждайте репички, салати или засадете млади ягоди.
  4. След ранните репички можете да разположите в лехата разсад от домати, зеле, краставици, тиквички, да засадите картофи, да отгледате листна салата.
  1. От двете страни на редовете с краставици можете да разполагате и редове с репички. Преди началото на лятото, когато цялата реколта от дребни кореноплоди е събрана, освободеното място ще се заеме от плетовете на краставиците. Април-май в лехите с репичките можете да засеете допълнително и редове с царевица на разстояние 2-2,5 м от редовете с краставици. И репичките, и краставиците, и царевицата ще дадат добра реколта.
  2. Засадете ранни картофи от двете страни на редовете с дини, тиквички или пъпеши на един-два реда, за да може след събирането на картофите да се освободи място за тези разрастващи се култури.
  3. Ако се налага да изваждате през втората половина на лятото касиса, малините, измръзналите ябълки и т.н., то на мястото им можете да боднете репички и салати. Можете, разбира се, да използвате и други варианти за редуване на културите, в зависимост от потребността и местния климат.

 

Добрите съседи

Съвместно можете да отглеждате следните култури.

  1. При засяването на морковите (пащърнака, цвеклото, кореноплодния магданоз) добавете във всяка браздичка през 50 см по 1-2 семенца репички. Репичките покълват бързо, като по този начин обозначават редовете, и докато морковите не са покълнали, ще ви е лесно да ги обработвате. След това репичките израстват, дават реколта и при това не пречат на основните растения.
  2. В специална леха можете да засадите само половината от предвидения за това лук за зелено, останалия посадъчен материал можете да настаните по края на лехите с ягоди, моркови, цвекло, пащърнак, около храстите френско грозде, ябълките и т.н., докато арпаджикът не свърши.
  3. Можете да засадите чесън през есента по края на лехите и между храстите ягоди, около храстите френско грозде и ябълките.
  4. Около ствола на яълката засадите чесън, лук за глави, репички, салата и спанак.
  5. Межди храстите касис и младите ябълки боднете редове картофи.

При рационално редуване на културите в лехите през целия сезон, а също и при съвместно отглеждане на различни растения площта на градината се използва по-ефективно, тъй като на някои места се получават две реколти от различни зеленчукови и плодни култури за един сезон. При това става по-лесно да съблюдавате правилния сеитбооборот на растенията, което на свой ред подобрява структурата на почвата и оздравява целия участък като цяло.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА