Кафе, памук и пипер внасяме от Виетнам, изнасяме ламарина, антибиотици, пестициди и лекарства

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Вносът на български стоки във Виетнам за първото тримесечие на 2014 г. възлиза на 18.4 млн. долара и в областта на хранителните продукти се състои от захар /5.7 млн. долара/, кафе /4.0 млн. долара/, памучни прежди /1.4 млн. долара/, сурови и необработени тютюни /831 хил. долара/, филета и други меса от риби /685 хил. долара/. Българският износ за азиатската държава е за 6.3 млн. долара, което представлява увеличение със 72.8% спрямо първото тримесечие на 2013 г. От селскостопанските стоки най-голям дял имат слънчоглед /1.1 млн. долара/ и инсектициди /500 хил. долара/. Общият стокообмен между двете страни за периода възлиза на 24.7 млн. щатски долара.

Данните бяха представени днес на бизнес българо-виетнамски бизнес форум на тема „Възстановяване на традиционните пазари и нови възможности за бизнес сътрудничество”. Събитието се проведе в рамките на официалното посещение у нас на г-жа Хо Тхи Ким Тхоа, заместник-министър на индустрията и търговията на Социалистическа Република Виетнам. Организатори са българската Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), съвместно с Посолството на Виетнам в България.

Водещи позиции в стокообмена с Виетнам за 2013 г.

Износ от България

% от общия износ

Внос от Виетнам

% от общия внос

Ламарини и ленти от мед

12.0

Кафе

29.2

Инсектициди, хербициди

11.4

Памучни прежди

13.4

Семена от слънчоглед

10.0

Филета и меса от риби

9.5

Медикаменти

9.5

Пипер

7.2

Изделия от пластмаса

7.5

Пневматични гуми от каучук

6.9

Антибиотици

5.9

Части и принадлежности

3.8

Преди 1990 г. Виетнам е била основен икономически партньор на България и у нас е имало около 35 000 виетнамски граждани. Виетнамските хранителни продукти са били добре познати у нас, както и нашите във Виетнам. Днес стокообменът между двете държави възлиза на 63.9 млн. долара за 2013 г., а за последните две години инвестициите на Виетнам у нас не е имало.

Изпълняващият длъжността Извънреден и пълномощен посланик на Социалистическа република Виетнам, Н.Пр. г-н Ле Дук Лу, подчерта, че България е стратегически партньор на Виетнам и че сътрудничеството между двете страни в икономическата сфера не съответства на добрите политически отношения, които двете държави са изградили помежду си. Той очерта нов модел на икономическо сътрудничество, а именно възможността Виетнам да изнася стоки, които да се обработват на българските пристанища и да се изнасят за европейския пазар.

Г-жа Хо Тхи Ким Тхоа, заместник-министър на индустрията и търговията на Виетнам изтъкна инвестиционните предимства, които нейната държава предлага на бизнеса. Тя очерта стабилната политическа обстановка, бързо развиващата се икономика, ниските оперативни разходи, опростените инвестиционни процеси, както и факта, че 40% от населението на страната е работещо и дисциплинирано. Освен това Виетнам е пазар от 90 млн. души и се намира на стратегическо положение в Югоизточна Азия, а и страната е към края на преговорите с ЕС за свободна двустранна търговия.

Красин Димитров, заместник-министър на икономиката и енергетиката, отбележи, че съществува потенциал български фирми да инвестират в изграждането на инфраструктурата на азиатската държава. Той обяви, че представители на виетнамската страна са изразили интерес да инвестират в областта на селското стопанство, преработвателната промишленост, телекомуникациите. Има запитвания от виетнамски фирми за закупуване от България на технологии и производствени линии за българско кисело мляко, български вина, заваръчна техника, технологии за безопасност на строителството и др. Също така се обмисля изграждането в Ханой на цех за производство на продукция на хранително-вкусовата промишленост, която да се продава в двете страни и евентуално в трети страни.

Един от важните фактори, които привличат вниманието на виетнамските бизнесмени е възможността да се възползват от европейската помощ за бизнеса в България. Освен това по думите на Ле Тхан Хоанг, представител на Асоциацията на виетнамската общност в България, Виетнам има нужда от продукти, които България има в големи количества. „Може да открием офиси за износ в България, а също виетнамски готови продукти да се преработват в България и да се изнасят за ЕС“, каза още той.

На днешния регионален форум участваха представители на бизнес организации от Румъния и Унгария. Регистрираните фирми бяха общо 120 – 70 от Виетнам и 50 от България.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА