Изрично определят лицата, които могат да сключват договори за ползване на земеделски земи

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

Проектът на Закон за поземлените отношения и опазването на земеделските земи е достъпен за обществено обсъждане на сайта на Портала за обществени консултации. Целта на новия проект е да се създаде организирана и последователна цялостна уредба на поземлените отношения, която да преодолее недостатъците на настоящата регламентация и да даде цялостна, достатъчна и оптимална регулация, съобразена с актуалните обществени отношения в страната.

За да се предотврати сключване на договори за наем на земеделски земи между лица, които нямат съответните права, в проекта е възприет специален законов ред за защита правата на собствениците при управлението на собствените им земеделски земи. Изрично са определени са лицата, които могат да сключват договори за ползване на земеделски земи, а именно – собственика или от упълномощено от него лице; лице, което притежава права върху земеделската земя, включващи в съдържанието си правомощие да ползва или да управлява земята, предоставено от собственик или от упълномощено от него лице, или по силата на нормативен акт;  съсобственик или съсобственици на земеделска земя, или от упълномощено от тях лице.

Четете още:Нов Закон за земята е публикуван за обществено обсъждане

Картата на възстановената собственост и кадастралната карта и кадастрални регистри ще могат да бъдат изменени за създаване на уедрени поземлени имоти със заповед на министъра на земеделието, храните и горите. Заповедта се издава въз основа на писмено споразумение с нотариално заверени подписи на собствениците на земеделски земи и одобрен план за уедряване, а когато в плана за уедряване са включени земеделски земи – държавна или общинска собственост, споразумението се подписва от министъра на земеделието, храните и горите, съответно от кмета на общината или от оправомощени от тях лица.

Общинската служба по земеделие въз основа на одобрения план за уедряване издава решение, придружено със скица, което удостоверява правото на собственост и има силата на нотариален акт.

Планът за уедряване се изработва от лице, правоспособно да извършва дейности по кадастъра, вписано в съответния регистър.

Имотите на всеки участник в плана за уедряване се проектират така, че да съответстват по площ на имотите му преди уедряването. За постигане на парична равностойност при разлика в категорията на земеделските земи се допуска отклонение в площта на имотите преди и след уедряването в размер до 10 на сто, когато в споразумението не е уговорено друго. При разлика в площта или в стойността на имотите преди и след уедряването уравняването може да се извършва в пари, в случай че това е предвидено в споразумението.

Четете още:

Решението за изготвяне на план за уедряване се взема от общото събрание на собствениците с единодушие. Общото събрание на собствениците определя имотите, които се включват в плана за уедряване;  представя проект на бюджет за разходите и взема решение за финансирането на плана; взема решение за учредяване на местен комитет;. приема проекта на плана за уедряване.

Задължение на  местния  комитет е да оповестява намерението за изработване на плана за уедряване и срока за включване на нови участници в него, като поставя обяви в кметството и в общината и разгласява намерението по други подходящи начини, включително чрез средствата за масово осведомяване; да определя обхвата на проекта на плана за уедряване; да избира технически изпълнител на плана за уедряване; да избира метод за извършване на оценка и пр.

За откриване на процедура за изработване на план за уедряване, собствениците на земеделски земи ще подават заявление до министъра на земеделието, храните и горите. Той ще назначава постоянна комисия, която приема проекта на плана за уедряване с протокол, с който с предлага на министъра да издаде заповед за одобряване на плана за уедряване и за изменение на картата на възстановената собственост.

Предвижда се промяната на начина на трайно ползване на имоти, включени в обхвата на специализиран слой “Постоянно затревени площи”, да може да се извършва само след тяхното изключване от слоя със заповед на министъра на земеделието, храните и горите по реда на  Закона за подпомагане на земеделските производители. Заявлението се подава до общинската служба по земеделие.

Проектът ще остане достъпен за обществено обсъждане до 26 септември 2018.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА