Изисквания за добро екологично състояние на земята – условия, цели и прилагане на ДЗЕС 1

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Министерството на земеделието и храните публикува подробен Наръчник за практическо приложение на условията за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние в България

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние на земята са общо 9

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние са част от системата за предварителни условия на Европейския парламент и на Съвета, която обвързва пълното получаване на подпомагане по Общата селскостопанска политика (ОСП) със спазването от земеделските стопани и другите бенефициери на основни стандарти в областта на околната среда, изменението на климата, общественото здраве, здравето на растенията и хуманното отношение към животните.

Прилагането на стандартите за ДЗЕС има за цел да допринесе за смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него, за преодоляването на предизвикателствата, свързани с водата, да способства за защитата и качеството на почвата и биологичното разнообразие. Земеделските стопани се задължават да поддържат земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС), за да получат подпомагане в пълен размер по различните видове интервенции, включени в Стратегическия план на България за развитие на земеделието и селските райони в периода 2023-2027 година.

ДЗЕС 1: Поддържане на съотношението на постоянно затревените площи към земеделската площ на национално ниво и на ниво стопанство

Целта на ДЗЕС 1 е реализиране на ообща предпазна мярка срещу конверсия с цел друг вид земеделско ползване, предприета за опазване на запаса на въглерод

Съотношението на постоянно затревените площи спрямо общата земеделска площ, декларирана от земеделските стопани през съответната година, не трябва да намалява с повече от 5 % спрямо референтното съотношение от 13,17 %, определено през 2018 г. Съотношението се поддържа ежегодно на национално ниво.

При спад на съотношението с повече от 5 % през съответната година, земеделските стопани на ниво стопанство, които са преобразували постоянно затревени площи и са допринесли за намалението на съотношението през съответната година спрямо предходната, се задължават да възстановят разораните през съответната година постоянно затревени площи.

Приложимост и препоръки за изпълнение на стандарта

Чрез прилагането на стандарта на територията на цялата страна се очаква да се предотврати изчерпването на въглерода от почвите и надземната биомаса.

Общата земеделска площ включва: обработваемата земя (вкл. земята оставена като угар), трайните насаждения (вкл. култури за които не се прилага сеитбооборот; култури различни от ПЗП, които заемат за повече от 5 години земята и дават многократно реколта; разсадници и др.) и постоянно затревените площи.

В понятието постоянно затревени площи се включват площите, декларирани от стопанствата, кандидатстващи по схемата за малки земеделски стопани, както и площите декларирани от земеделските стопани, занимаващи се с биологично земеделие.

При спад на съотношението с повече от 5% през съответната година, земеделските стопани на ниво стопанство, които са преобразували постоянно затревени площи и са допринесли за намалението на съотношението през съответната година се задължават да възстановят разораните през съответната година ПЗП.

Практически за земеделския стопанин, изпълнението на този стандарт не предвижда да има изисквания към земеделските стопани и ако това съотношение за България не се промени. Ако желаете да орете например и повторно засяване на постоянни пасища, можете да го направите, без да бъдете засегнати и санкционирани по тази стандарт. Ако намалението на
съотношението на национално ниво надхвърли например 4,8% на национално ниво в сравнение с базовата зона за 2018 г., може да бъдете задължени да поискате предварително разрешение, ако искате да конвертирате / преобразувате/ постоянно затревената си площ.

При намаление с над 5 % на национално ниво на гореспоменатото съотношение, земеделските стопани следва да възстановят разораните ПЗП.

Датата до която земеделския стопанин следва да е възстановил преобразуваната площ не може да е по-късно от датата за подаване на единното заявление за следващата година.

Недопустимо е разораване на постоянно затревени площи при по-голямо от 5% намаление на съотношението между постоянно
затревените площи спрямо общата земеделска площ.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА