Продължава засиленият интерес за поставяне на ветрогенератори в Добруджа
Преди около месец кметицата на Община Добричка Соня Георгиева съобщи, че ще организира местен референдум за намерението да се изградят ветрогенератори (перки) край 15 добрички села – Тянево, Божурово, Долина, Житница, Златия, Камен, Козлодуйци, Ловчанци, Лясково, Малка Смолница, Миладиновци, Росеново, Орлова могила, Самуилово и Смолница.
Различни фирми, обаче, са изявили интерес към поставянето на перки и в землището на община Генерал Тошево, прдаде БНР. Заместник-кметът Дeян Димитров каза за Радио Варна, че има три инвестиционни предложения. Исканията в тях са различни: едните за изработване на Подробрен устройствен план, другите за промяна на ПУП. Едно от мащабните предложения е да бъдат разположени 70 перки върху над 450 дка от землищата на пет села – Житен, Градини, Сноп, Дъбовник и Пчеларово. Височината на стълбовете ще бъде до 200 метра, а заедно с турбината – до 300 м.
Инвестиционното предложение е на „ВПД Уинд 1″ ЕООД. Варненското дружество е част от водеща германска компания, специализирана в проектирането, разработването, изграждането и оперирането на ветроенергийни и соларни паркове. Компанията присъства в 31 страни на 4 континента и има обща инсталирана мощност 6670 мегавата.
Заместник-кметът на Община Генерал Тошево Димитров съобщи, че има 4-5 подписки срещу предложението, постъпили в местната администрация, от земеделски стопани и жители от няколко населени места. Вече са изпратени на фирмата. Общината е трябвало да осигури публичност на задание за изготвяне на ОВОС – Оценка на въздействието върху околната среда, което вече е направила. Общинският съвет е отказал издаването на Подробен устройствен план.
„Земята в общината масово е трета категория. При нас всичко е чернозем“, уточни Димитров.
Естествено, притесненията на хората от този район на Добруджа произтичат от факта, че това е плодородна земя, а земеделието е основният им поминък.