Индексът на храните на ФАО достигна 15 месечен връх през август

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Индексът на цените на основните храни, отчитан от Световната организация по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН, достигна 165.6 пункта през август 2016 г., което е с 3 пункта или 1.9% повече в сравнение с юли и с почти 7% над същия период през миналата година. Това ниво е най-високото от май 2015 г. Стойността на всички основни храни се повиши, с изключение на зърнените култури.

Индексът за цените на зърнените култури бе средно 143.6 пункта през август, което е с 4.5 пункта или 3% по-ниско в сравнение с юли и със 7.4% под нивото от същия месец на 2015 г. Привършването на жътвата в северното полукълбо постави под натиск цените на пшеницата. Стойността на царевицата също се придвижи надолу заради очакванията за силни добиви в САЩ и големите количества нискокачествена пшеница, която може да се конкурира с фуражната царевица. Междувременно комбинацията от ниския интерес и очакванията за по-големи наличности повлияха на международните цени на ориза.

Индексът на цените на растителните масла бе 169.1 пункта през август, което е с 11.7 пункта или 7.4% повече в сравнение с юли. Така тенденцията на спад през предходните три месеца бе нарушена. Причината бе в поскъпването на палмовото олио заради по-ниско от очакваното производство в Малайзия. Количествата в световен мащаб продължават да бъдат малко и това съвпадна с увеличаващото се търсене в ключови държави, особено Китай, Индия и ЕС. Международните цени на рапичното олио също се вдигнаха, отразявайки очакванията за ниски добиви в ЕС.

Индексът на цените на млечните продукти бе 154.6 пункта през август, което е с 12.3 пункта или 8.6% повече в сравнение с юли и с около 14% повече в сравнение със същия период на миналата година. Стойността на всички млечни продукти, включени в индекса, се повишиха, най-значително сиренето, пълномасленото мляко на прах и маслото. Това предизвика значителна промяна на пазара, тъй като спадът в производството на мляко в ЕС, съчетан със застоя на пазара в Океания, накараха анализаторите да понижат очакванията си в сравнение с предходния месец.

Индексът на цените на месото достигна 162.2 пункта през август, което е с 0.5 пункта или 0.3% повече в сравнение с юли, но с 5% по-малко в сравнение с август 2015 г. международните цени на овнешкото, свинското и пилешкото меса укрепнаха, докато тези на говеждото намаляха. Свитото производство на свинско месо в ЕС и на овче в Океания бе причина за леко поскъпване на това месо, докато високото търсене, особено от Азия, бе причина цените в Азия да намалеят. Междувременно възстановяването на производството на говеждо месо в САЩ намали нуждата от доставки отвън и стана причина международните цени да паднат малко.

Индексът на цените на захарта бе 285.6 пункта през август и това е с 6.9 пункта или 2.5% повече в сравнение с юли. Това ниво е най-високото от октомври 2012 г. и със 75% над нивото от същия период на миналата година. Това се дължи най-вече на продължителното укрепване на бразилската валута реал, която през август поскъпна с нови 2% спрямо американския долар. Очакванията за значителен дефицит на световните пазари през 2016/17 г. и очакванията за намалени количества в Азия също повлияха на цените на захарта в световен мащаб.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА