Икономистът Джей О’Нийл разяснява пазари на фючърси и хеджиране в контекста на зърнените пазари

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Кога се използват фючърсите и какво е хеджиране – на тези въпроси отговори Джей О’Нийл, аграрен икономист с 32-годишен опит в търговията на зърнените пазари по време на обучителния тридневен семинар „Зърнени пазари и управление на риска“, организиран от Департамента по земеделие на САЩ съвместно с фондация „Америка за България“ в хотел RIU Правец.

О’Нийл обърна внимание, че за да е ликвидна една стокова борса, в нея трябва да има много участници. Участието на спекулантите увеличава ликвидността на пазара, в същото време, има случаи в историята, когато заради липса на спекуланти, нововъзникващи стокови борси са затваряли.

Стоковите борси имат функцията да установяват цената на дадена стока (борсовите цени са публична информация). Търговците използват фючърсите, за да зработят различни инструменти за управление на ценовия риск, стана ясно от презентацията на аграрния икономист.

Целта на пазара, за да има баланс за всеки пазарен играч, е за всяка покупка да има продажба и за всяка продажба – покупка, съответно на физическия и на фючърсния пазари. Хеджирането с  фючърси е временно заместване на сделка – продажба или покупка, с която се балансира сделката на физическия пазар. То е своеобразна компенсация между фючърси и реални пазари, обясни специалистът.

Всички големи компании хеджират, посочи О’Нийл. Той каза, че хеджирането не гарантира печалба, възможно е и да се загубят пари, но във всички случаи хеджирането намалява съществено възможните загуби, като в същото време може да доведе до пълна липса на загуби и дори до печалби.

При възможност да купим зърнени култури на определена цена и веднага да ги реализираме на кеш пазара като сме на печалба, не ни е необходим пазар на фючърси. Фермерите често  използват само този физически/кеш/ пазар, за да продават продукцията си. Но за да се предпазят от възможен срив на пазара, търговците винаги, когато купуват пшеница на кеш пазара, същевременно продават фючърси, и обратното. Пазарът винаги установява строга корелация между кеш пазара и тоза на фючърсите – при повишаване на цената на стоката на реалния пазар, се повишава и стойността на фючърсите и обратно.

Така например стоковите фючърси набират популярност в най-голямата от 8-те стокови борси на Китай – Далиан.

Аграрният икономист отговори на въпроса може ли да се използва хедж за ечемик – на база на свое 6-месечно проучване той отрече това като възможност. О’Нийл даде и някои препоръки: въпреки наличието на много борси по света, най-добрите и сигурни във времето са тези, които са най-ликвидни, като Чикагската борса, МАТИФ в Париж, и Лийф в Лондон. Борсата на пшеница в Москва не е добра идея, докато конкретно за палмово масло тази в Малайзия е достатъно ликвидна и надеждна.

Анета Стефанова

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА