И през тази година цената на пшеницата ще продължи да спада

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

И през тази година цените на пшеницата ще продължат да спадат. Към момента данните на основните световни анализатори сочат високо глобално предлагане за поредна година, което ще оказва натиск върху международните котировки на пшеницата през настоящия пазарен сезон. Това предвижда анализ на Министерство на земеделието и храните ( МЗХ) (Ситуационно-перспективен анализ на пшеница, ечемик и рапица за пазарната 2016/2017 година).

 Данните показват, че през първите пет месеца на пазарната 2016/17 година изкупните цени на пшеницата в страната се движат под нивата от предходната година, повлияни от високите наличности в страната и региона и прогнозирания рекорден износ от Русия. Според САПИ, средно за периода юли – ноември 2016 г., изкупната цена на хлебната пшеница намалява с 11,9% на годишна база, до 256 лв./тон, а тази на фуражната – с 9,6%, до 244 лв./тон. Основни фактори за отчетения ценови спад са от една страна високото предлагане на пшеница в страната и в черноморския регион, по-специално Русия, а от друга – високите наличности в основните световни вносители. Маркетинговата 2016/17 година стартира с понижение на изкупната цена на хлебната пшеница до средно 250 лв./тон за м. юли 2016 г. – с близо 8% по-ниска в сравнение с предходния месец и с около 16% по-ниска на годишна база. След стабилизиране малко над това ниво през следващите три месеца, през м. ноември 2016 г. се отчита лек ръст на изкупната цена до средно 265 лв./тон, под влияние на увеличеното търсене за износ. Тенденцията на покачване продължава и през първата половина на декември 2016 г., като към средата на месеца изкупната цена на хлебната пшеница достига 285 лв./тон, скъсявайки маржа с нивото отпреди една година до около 3%.

 При цените на фуражната пшеница се наблюдава сходна тенденция на движение като при хлебното зърно. Средната изкупна цена на фуражна пшеница за първите пет месеца на 2016/17 година е 244 лв./тон, с 9,6% по-ниска спрямо същия период на предходната маркетингова година. Към средата на м. декември 2016 г. тя достига 263 лв./тон, при което понижението на годишна база се свива до малко над 3%.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА