Хищни риби започнаха да се показват по БГ язовирите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Ноември е време на късната есен и може да се каже, че ша­ранджийските биваци се прибраха. С мирните риби дотук, след­ва нов епизод на яз. „Пясъчник“– хищници. Белите риби демонстрираха активност още през октомври, когато налитаха на жива рибка на въдици, заметнати от брега. Сега и поне за месец напред най-ак­туалният риболов ще е от лодка. Там и силиконовите имитации (джигов риболов) ще работят до най-късна есен. Костури и бели риби често се конкурират за атрактивната примамка, споделят от НЛСР- “Съюз на ловците и риболовците в България”.

Американски пъстърви на тролинг са първата цел за дош­лите с лодки на култовия родопски язовир „Доспат“. В късната есен не са редки и трофейни попадения, заради които идват хора от цяла България. От брега също е възможно да се хване пъс­търва. Все пак има и алтернатива – сега е времето на едрите доспатски костури. Вземат еднакво добре и на жива рибка, и на червеи. От мирните риби са възможни приятни изненади с бабушки.

Толстолобите, с които се забавляваха плевенчани до неот­давна, вече излязоха от играта на яз. „Горни Дъбник“. Водата изстина и топлолюби­вите риби се отдръпнаха. Сега на линия са платиките, но пък те сякаш са по-активни и от лятото. Събират се на подадена храна и става много силен риболов както на плувка, така и на фидер. Измежду масовите риби излизат и някои доста едри – като бонус.

Реки и баластиери

Щукарите от „постоянното присъствие“ се хвалят с епизо­дични успехи на баластиера Челопечене. Един хванал 3-килограмова щука, друг 5-кило­грамова. Масово ги ловят на тапа с жива стръв, най-добре уловена от водоема. Щуките обаче не са лъжица за всяка уста – често показват капризи и не реагират и на най-предиз­викателно изглеждащата рибка. В такива случаи опитите на спининг не са лишени от логика. С риболов на плувка ще из­лезе някой костур.

Бум на белите мрени по Дунав се наблюдава тази есен и то в различни участъци на граничната ни река. Най-често се хващат риби по 1-2 кг, но са регистрирани и доста по-големи парчета. Все още по реката върви някакъв риболов и на оби­чайните дунавски риби, но е в процес на затихване.

Имаше периоди на леко замътване, но като цяло река Тунджа си запази типичния облик и не се е променяла драстично през из­миналия месец. Хванаха се шарани по обичайните места в за­вирените участъци от Елхово надолу, има вести и за извадени сомове. Но едрите риби в Тунджа стават все по-трудни. Обичай­ната занимавка за риболовците са морунаши, бабушки и уклеи.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА