Група браншови организации очакват утре окончателно решение от МЗХ по поставените от тях искания

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Браншовиците остават в протестна готовност. Дори при подписване на споразумение обаче има риск от неизпълнението му, посочват още те

Най-късно утре ще стане ясен текстът на споразумението, който се предлага от Министерство на земеделието и храните (МЗХ) и браншовите организации, сред които е и Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК), съобщи за Агрозона председателят на НАК Тодор Джиков.

Припомняме, че по време на протестните действия на земеделски производители в страната през последния месец, се обособиха няколко групи на браншовици с различни искания. В следствие на това с една от групите бе подписан Меморандум, а други влязоха в пряка комуникация с МЗХ, където представиха исканията си. Това са председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков, председателят на Сдружение „Обединени земеделски производители“ Венцислав Митков и председателят на Националния съюз на земеделските кооперации в България Николай Момчилов. Ето какво споделиха те в интервю за Агрозона по отношение на проведените разговори и очакваните резултати.

Той уточни, че след това ще се види колко е постижимо това споразумение и доколко то припокрива исканията на браншовите организации.

„Исканията ни са групирани в две основни групи – национални и европейски. Основното нещо което сме кокретизирали, е опростяване на административния ред за кандидатстване за субсидии, последващият контрол, както и всички тези ненормални за земеделците изисквания, които в последните няколко месеца се въведоха с различни наредби – за пръскачките, за пробите за самоконтрол, за задълженията по екосхемите, за това, че е необходимо от следващата година да не бъде спирана възможността да може се чертае през общинските служби по земеделие. Целта на земеделския производител е да произвежда, а целта на държавната администрация е да опростява тези административни задължения на земеделеца, а не да го натоварва и дори претоварва.“, категоричен бе Джиков.

В исканията на браншовите организации се настоява и за уреждане на браншовата представителност на сектор Земеделие

„Ние предложихме да се промени Закона за подпомагане на земеделските производители в частта си при заявяване за подпомагане да отбелязваме задлжително къде членуваме. Да има гратисен период от 2 години, да може да се работи върху тая идея, но е необходима браншова представителност и то по-широка.“, категоричен бе Джиков.

На европейско ниво се настоява в споразумението да бъде фиксирано искане България да заеме твърда позиция по ред спорни за бранша въпроси, като Зелената сделка, безмитния внос от Украйна и трети страни и др. От НАК настояват и за сериозна промяна във взаимоотношенията между веригите и земеделските производители, „защото този ценови натиск, на който ни подлагат, буквално води до масови фалити“, каза още председателят на НАК.

Той уточни, че НАК остава в протестна готовност и в зависимост от това дали ще се подпише споразумение или не, ще станат ясни по-нататъшните действия на организацията.

Срещата в МЗХ за ДЗЕС

„НАК, от която имам мандат да представлявам на преговорите, срещите, работните групи, е поканена избирателно на срещи. Всички законодателни инициативи, които се коментират, било по Стратегическия план, европейски или национални реформи по посока промяна в ЗСПЗЗ, в Закона за арендите, на практика ние не сме поканени. Написали сме писмо, искаме среща. В ДЗЕС какво имаме да коментираме, при положение, че ние искаме конкретно поведение и ангажименти от страна на българското правителство в Брюксел това, което в момента се случва, ще ходим ние да коментираме ДЗЕС и още повече председателят на НАЗ се обажда и казва, че само те са били на срещата, защото другите браншове не се интересуват от политики. 4% непроизводствени площи пряко ги касаят, защото стопанствата им са много големи. Питам и министъра, и председателите на браншовите организации, които изразяват становище, един картофопроизводител със 180 дка какво ще го объркат 4%, или 6 дка, ако ги остави като угар по краищата на блока? Още повече, че този ДЗЕС от агрономична гледна точка следващата година тази земя, която е останала да почива, ще компенсира с по-висок добив непроизводствената площ, оставена тази година.“, коментира Тодор Джиков, председател на НАК.

Три са основните искания на представителите на кооперациите у нас

Три са основните искания на представителите на кооперациите у нас, стана ясно от Николай Момчилов, председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България.

„Ние подкрепяме финансовите искания на земеделските стопани, тъй като те са необходими, но ние, кооперациите, имаме желанието да говорим за политики. Имаме три основни неща, с които започнахме разговора с МЗХ. Първото е налагането на вносни мита от трети страни или налагането на екотакси за внос на продукти от трети страни. Второто ни искане е за преразглеждане на Зелената сделка и гаранции от правителството в това отношение. Третото ни искане е свързано със Закона за кооперариране в земеделието. По първите две в момента водим диалог с МЗХ. По-важното беше че, МЗХ разбра, че ние имаме желание да си партнираме и разбраха проблемите, които ние представихме от страна на кооперациите. По третото ни искане също започнахме диалог. Бъдещето на земеделието е кооперирането“, коментира Момчилов. Той уточни, че подкрепя останалите искания на браншовите организации, които преговарят с МЗХ, но настояват за включване в пакета от мерки и на специфичните за кооперациите.

По думите на Момчилов дори и при подписване на споразумение обаче има риск от неизпълнението му.

Срещата в МЗХ за ДЗЕС

„Не съм присъствал на тази среща, тъй като в началото тръгна по-трудно диалога ни с МЗХ. Надявам се, че ще бъде погледнато по-сериозно на нашата експертиза“, коментира Николай Момчилов, председател на Националния съюз на земеделските кооперации в България.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА