През 2014 г е отбелязана кулминация на увеличението на въглеродния двуокис в атмосферата. То е достигнало 30% за периода от 800,000 г насам. Отчита се и увеличение на температурите, като най-топли са 30-те години между 1983 до 2012 г от 140 г години. Тази гореща и тревожна информация бе съобщена по време на традиционното събитие на дванадесетия Greenaccord International Media форум за опазването на природата, който се състоя в италианския град Риети в театър Веспасиан от 18 до 21 ноември.
Събитието бе на високо международно ниво, с присъствието на научни светила в областта на климата и екологията, както и 100 журналисти от цял свят.
С подкрепата на Папата
Форумът се състоя няколко дни преди сор21 Париж, а целта е да допринесе за дебата по въпроса за изменението на климата.Организирано е от неправителствената организация Greenaccord, чиято цел е да повиши осведомеността относно опазването на природата.
Форумът бе подкрен Светия престол, министерствата на околната среда и външните работи на Италия и е под патронажа на Президента на Републиката.
Човечеството има избор
Човешкото влияние върху климатичните фактори е 95%. Това е изводът, който прави в доклада си Жан-Паскал ван Йеперсел, климатолог и бивш заместник-председател на IPCC (Междуправителствена група по изменение на климата). Той призова всички международни политически играчи , които ще се срещнат в Париж, да се възползват от историческата необходимост от споразумение за климата.
Изменението на климата е реалност, която трябва да бъде разгледана от всеобхватна политика за смекчаване и приспособяване.
Увеличение на температурата до 6 градуса по Целзий
Ученият прогнозира увеличене на глобалната средна температура до края на века. Обезпокоителни са нивото и интензивността на валежите, топенето на ледниците и покачването на нивото на повече от 30 см на морското равнище през последните 100 години, според него. Най- потърпешти ще са бедните страни, посочва той.
Човешката намеса
Основният виновник за случващото се на планетата са човешките дейности, индустриализацията, включително и индустриалното животновъдство, което бе посочено като съществен фактор за увеличение на въглеродния двуокис.
Чистите технологии могат да спрат катастрофата
Човечеството има избор и да намали въглеродните емисии.
“Имаме нужда от по-чисти технологии за производство и потребление на енергия, за да се задържа увеличението на температурата под 2 градуса. Сред тях са дейностите за намаляване на емисиите на CO2 с между 40% и 70% до 2050 г. Според климатолога това ще струва 0, 06% от световния БВП.
Светлана Трифоновска
Повече в следващия брой на списание Агрозона