Глобалното затопляне и влажното лято увеличиха комарните популации във Варна, каза д-р Янка Драганова, директор на Дирекция “Надзор на заразните болести” към Регионалната здравна инспекция.
“През месеците март и април на всички общини получават уведомителни писма, в които се приканват да сключат договори с фирми, извършващи обработка срещу комари. Във Варненска област само две общини до момента не са съобщили за такива обработки – Провадия и Ветрен. Всички други са пръскали срещу комарни популации. На територията на община Варна това се прави от общинско предприятие по дезинфекция и дератизация. Те продължават да обработват, а по наши сигнали – и в детски градини, детски площадки, в дерета”, уточни специалистът за в. “Черно море”
По думи на д-р Драганова, има сигнали от граждани различни от квартали в града. “Уловихме и изпратихме за изследване комари. В резултат от големите дъждове нарасна броя на комарната популация не само в града, но и в областта – каза още д-р Драганова. В Трошево действително се потвърди наличието на тигров комар. Но той не е по-различен от всички други видове. Ако човек е болен от дадено заболяване, ухапването от какъвто и да е комар може да донесе неприятности. Единствената разлика е, че тигровият комар е много по-приспособим. Той се засели в южните части на Франция през 1999-2001 г. В България е може би от преди 10 г. Във Варна е доказано присъствието му от миналата година.”
Според директора на Дирекция “Надзор на заразните болести”, комарите могат да пренесат малария. “Слава богу, ние в момента няма такива случаи, рядко се срещат. Други заболявания са западно-нилска треска, енцефалит и други видове треска и паразитни заболявания. За съжаление с общото глобално затопляне, което усещаме и у нас тези комарни популации (126 над Варна), които наблюдаваме, са много повече”, допълни специалистът.