Това е основното притеснение на земеделците, коментира председателят на Български фермерски съюз (БФС)
„Вдигането на цените на торовете винаги се отразява негативно. Въвеждането на нови мита върху торовете от Русия и Беларус може да доведе до повишаване на цените. Това е основното притеснение на земеделците. Надявам се, че Комисията по международна търговия към Европейския парламент е изготвила анализ за вноса на торовете от други страни. Обстановката в момента е много динамична и трябва да се изчака, за да се види окончателното решение,“ коментира пред Агрозона председателят на Български фермерски съюз (БФС) Георги Стоянов.
Решението на Комисията по международна търговия към Европейския парламент да подкрепи увеличаването на митата с 50% върху селскостопански стоки от Русия и Беларус предизвика тревога сред земеделската общност. Мерките обхващат продукти като захар, фуражи и оцет, но и торовете. Според одобрения текст се предвижда базово мито от 6,5%, както и допълнителни мита от 40 до 45 евро на тон за периода 2025–2026 г., които ще нараснат до 430 евро на тон до 2028 г. Целта на мерките е да се намали зависимостта на ЕС от двете държави и да се ограничи финансовата им роля във войната срещу Украйна. Проектът за регламент беше приет с 29 гласа „за“, 6 „против“ и 2 „въздържал се“. Темата ще бъде окончателно разгледана на предстоящата сесия на Европейския парламент на 21-22 май.
Европейската земеделска организация Копа-Коджека изрази сериозни опасения относно решението на Комисията по международна търговия.
„Въвеждането на мерки за търговска защита без ясни алтернативни планове и без отчитане на последствията за селскостопанския сектор крие риск от опустошителни последици. Предложеното увеличение на тарифите за внос на торове, макар и съобразено с по-широките геополитически санкции, може значително да повиши производствените разходи в селското стопанство. Това е особено притеснително, тъй като торовете вече представляват един от най-големите разходи за фермерите. Без достъпни торове, земеделските производители са изправени пред намаляваща конкурентоспособност, спад в доходите и потенциални смущения, които могат да засегнат продоволствената сигурност на Европейския съюз,“ обясняват от Копа-Коджека.
Снимка: Български фермерски сьюз/facebook