Експерт: Има опасност в страната да влиза зърно от региони с повишена радиация

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Атанас Божков, председател на Съюза на производителите на комбинирани фуражи

Господин Божков, в момента в страната влиза изключително много украинско зърно – и хлебно, и фуражно без фитосанитарен контрол, какви опасности крие този безмитен импорт?

При липса на фитосанитарен контрол в България и съответно в Европейския съюз влиза зърно, което по неофициална информация е и от региони в Украйна, където има завишена радиоактивност.

Има опасност от внасяне в страната на амборозия (агресивен плевел), мораво рогче (паразитна гъба), както и от внос на зърно с тежки метали и пестициди, които не са разрешени за използване в Общността. При неосъществяване на контрол на границата на Република България, може да влезе опасно зърно в България.

Къде се изследват у нас земеделски стоки за радиоактивност и по-конкретно за зърното къде се правят подобни анализи?

Към момента единствената лаборатория, където се правят изследвания за радиоактивност е към АЕЦ Козлодуй. Лаборатория за радиоактивност на компетентния орган в България не знам да има, но е възможно да съществува такава. Зърното по принцип се анализира за тежки метали и за пестициди от контролните органи, но решението на Европейската комисия предвижда да бъде пуснат вноса от трета държава в Евросъюза без да се правят никакви анализи на входа.

Опасността е, че тази пшеница, царевица и каквото и да било зърно попадат в наши складове, където постъпва и българската реколта, която се прибира в момента. И не се знае дали различните видове пшеница ще бъдат смесени и съответно има опасност да влезе вносната суровина в агрохранителната верига за храна на хората и животните.

Има ли болести и неприятели, които са ликвидирани у нас и навлизат сега с украинския внос?

Има директива 20232, в която е посочено какви са нежеланите вещества, вредните плевелни семена, едно от които е амброзия. И там са посочени норми. При нас в момента при извършваните самоконтроли не е установено наличие на амброзия в зърнени суровини.

Какви опасности има за крайните потребители, ако попаднат на храни, произведени от замърсено зърно?

Опасно е, ако в производството влезе зърно, което съдържа нежелани вещества, като най-голямата опасност зависи от веществото, което е попаднало в храната. Тогава може да се стигне до натравяне на консуматорите. Ако има радиоактивност резултатите се усещат и след десетилетия.

Успяват ли българските животновъди да захранват стадата си с качествен фураж?

Цената определя качеството, но ние гарантираме, че произвеждаме безопасни комбинирани фуражи. Имаме самоконтрол за недопускане на нежелани вещества във фуражите.

Колко фуражни завода работят в нашата страна?

Имаме 210 фуражни завода като тук се включват и тези, които произвеждат смески с до три фуражни суровини без добавки и премикси. Основно заводите, произвеждащи пълноценни комбинирани фуражи са около 62, от които 42 са членове на Съюза.

Кои подотрасли в животновъдството са основно ваши клиенти?

Птицевъди, свиневъди, говедовъди, както и производителите, отглеждащи зайци и риби.

Има ли износ на български комбинирани фуражи?

Да, изнасяме наша готова продукция в Тюркменистан, до преди войната и в Руската федерация. Правим експорт и за Китай, от където има одобрени заводи за износ. Най-много има движение в рамките на Европейския съюз, като основно български смески се насочват към Румъния и Гърция.

В последно време се коментира усилено възможността да се тори със свински оборски тор, какво е вашето мнение като специалист, запознат с тази практика?

По време на специализации в Англия и САЩ съм виждал как се инжектира 20-30 см под земята. Това може да се изпълни и у нас. Така ще ползваме тор, който е минал процес на самопреработка и ще може да се инжектира в земята. В много държави се използва и компост за торене. Има много решения в тази посока.

 

 

 

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА