Фотоловът на птици – все по-популярен у нас

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Фотографирането на птици, фотоловът, набира все повече почитатели сред туристите, наблюдаващи птици в България, това каза за “Агрозона” Ивайло Иванов, от туристическата фирма към Българското дружество за защита на птиците. Значително повече са в страната фотографите, които снимат птици в сравнение с хората, които пътуват, само за да наблюдават пернатите. България се конкурира в Европа с Испания за номер 1 дестинация за наблюдение на птици, каза експертът.

Птиците са обект на природно-познавателния туризъм, известен в чужбина, а все повече и у нас като бърдуочинг. Популярността на наблюдението на птици води началото си от западните общества, най-вече от Великобритания, която е известна и до днес като най-големия пазар за този вид туризъм.

В нашата страна интерес за любителите на птици предизвикват видове, които не се срещат в другите части на Европа – видове, които навлизат от Мала Азия и Африка. Такива са черногърбото каменарче, което може да бъде видяно по Черноморското крайбрежие, доскоро възможността да се наблюдават сврачки също е била основно у нас.

Шанс за планинските и селски райони

Много птици гнездят край меандрите на р Арда в Маджарово

“На практика наблюдението на птици е антипод на масовия туризъм. В големите комплекси почти няма какво да видите.”, казва Иванов. Той посочва, че това е и една от най-значимите алтернативни форми на туризъм за райони като Странджа и Родопите. Маджарово в Родопите е очевиден пример в страната как наблюдението на птици се превръща в източник на препитание на местните хора и развитие на планинските райони. Друг пример е Триград. Там обаче не доминира толкова силно бърдуочинг туризма, а природният туризъм като цяло.

България става все по-отворена дестинация за наблюдатели на птици от чужбина, каза Ивайло Иванов. Тенденцията е все повече хора да пътуват, самоорганизирайки се. До скоро това се е случвало предимно с организирано от компании.

Статистика колко туристи идват у нас заради птиците и колко средства те остават в родната икономика няма. “Много е трудно да се каже и ще става все по-трудно, защото все повече, по мое мнение, вече половината, си идват самоорганизирани.”, каза експертът и уточни, че те не минават през никакъв механизъм, който би позволил преброяването им.

Няма политика по въпроса

На въпрос дали България като страна полага усилия да бъде рекламирана като страна за наблюдение на птици, Ивайло Иванов отговаря, че абсолютно никакви усилия не се правят в тази посока. Нещо повече – регистрирали сме парадокс – на едно от най-големите изложения за бърдуочинг в света, което се провежда във Великобритания, най-голям брой различни участници от една страна е имало от България. Били сме единствената държава, представена там без общ щанд. “Това означава липса на политика на Министерството на туризма в тази област. Министерството на туризма е институцията, която може да сложи край на този парадокс, да организира нещата по по-добър начин.”

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА