Ще искаме промяна в закона с подписите на депутатите от комисията, заяви шефът й Румен Христов
Ако наредбата за горивата не се промени, така че да освободи земеделските производители от излишните разходи от порядъка на 20 хил. лв. за фискални уреди, ще инициираме промени в Закона за бюджета. Това заяви шефът на Комисията по земеделие в НС Румен Христов днес.
Абсурдно е да караш земеделците да зареждат по бензиностанциите, след като дори нямат право с машините си да се движат по Републиканската пътна мрежа, изрази възмущението си той.
Среднощно законодателство
Колегите му от всички политически сили единодушно го подкрепиха и изразиха възмущение от „ среднощното законодателство”. Така депутатът от БДЦ Румен Йончев окачестви решението на НС преди празниците да направи поправки в Закона за бюджета, с което на практика тайно вмени на фермерите да инсталират фискални устройства на стойност от порядъка на 20 хил. лв. към цистерните си, където държат гориво, за да зареждат техниката си за обработване на земята.
Поправките както се оказа са инициирани от Министерство на финансите, но те не бяха съгласувани нито с агробраншовиците, нито с ръководството на МЗХ. От парламентарното решение бе изненадана и министърът на земеделието Десислава Танева, която изцяло застана на страната на фермерите.
Не можем да извършим наторяването
Въпреки че няма още изготвена наредба по законовите решения от Министерство на финансите вече има проверки от инспектори, които буквално са блокирали работата на някои колеги.
Това заяви Румяна Ангелова, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите пред депутатите. Тя и Венцислав Върбанов, председател на АЗПБ/Асоциация на земеделските производители в България/ представляваха най- големите земеделски асоциации по време на срещата им с народните представители днес. От НАЗ обясниха пред Комисията по земеделие драматичния проблем пред който са изправени хиляди земеделски производители. На практика не можем да извършим наторяване сега, защото според текстовете фермерите, които нямат въведено такова устройство, нямат право да складират гориво, а доставчиците пък нямат право да им го продават. От НАЗ допълниха, че с инсталирането въпросния уред, няма да се пълни бюджета, а просто ще дава някаква информация на НАП и нищо повече. 18 хил. земеделски дребни производители са в невъзможност да направят такава инвестиция и на практика няма как да работят, допълниха те. НПО единодушно заявиха, че очакват разбиране от депутатите и промяна на нормативната уредба. Те допълниха, че в петък ще има среща с министъра на финансите Владислав Горанов, за да дискутират отново проблема.
С наредба, не със закон, според Венцислав Върбанов
Проблемът може да бъде решен с нормативната уредба, която се очаква да изготви финансовото министерство, каза Венцислав Върбанов, шеф на АЗПБ.
Той благодари за адекватната и съпричастна реакция на ръководството на МЗХ по отношение на проблема. Все още има възможност нашият сектор да бъде изключен от наредбата. Разберете ни правилно, обърна се към депутатите той, ние не сме против фиска, но тези изисквания ще блокират работата ни, а от промените няма да се напълни бюджета. Ние страдаме много повече от лошите горива.
Или наредбата или закона
Мнозина от депутатите заявиха, че няма защо да се молят на финансовия министър, а направо трябва да се инициират промени в законодателството. След дълги дебати Комисията по земеделие реши, че в петък на срещата между финансовия министър и агробрнашовиците ще изпратят Иван Станков, бивш министър по земеделие и настоящ зам. шеф на Комисията по земеделие в НС, да заяви становището на ресорните депутати. Ако няма съгласие за промяна в документа, тогава ще инициираме закон и ще се подпишем като депутати под исканите промени, защото няма как да внесем проектозакон от името на Комисията по земеделие, обобщи шефът на КЗ Румен Христов.
Светлана Трифоновска