Фермерски бакалии на колела тръгват из страната

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Осем фермерски магазина ще обикалят скоро страната. Вече има проведен конкурс за тяхната доставка и са избрани изпълнителите, коментира Стоилко Апостолов , шеф на фондацията за биологично земеделие “Биоселена”, пред Монитор. На практика това са хладилни витрини, които са направени под формата на ремарке, закачат се на колата и могат да се местят от място на място.

След като се позиционират на пазара, обектите се оформят като щанд. Под­виж­ните бакалии струват по 10 000 лева, предназначени са само за животинска продукция В тях ще се продават единствено млечни и месни продукти. Идеята на организацията е щандовете да се дадат на фермерите безвъзмездно за ползване при условие че участват във фермерските пазари в страната. “Надявам се обаче и други фермери да могат за собствена сметка да си закупят подобни съоръжения, защото те дават много свобода на производителите и независимост”, каза Апос­то­лов. Подадени са били оферти от българска и от френска фирма.

Подобни обекти най-масово се използват във Франция и Германия. В тези страни са и най-големите производители, които правят подвижни магазини, различни по размери и големина, ние сме поръчали най-малкия, уточни още експертът. Акцентът върху животновъдната продукция е обясним, като се има предвид, че според последния анализ на “Биоселена” едва 0,16% от биопроизводите­лите се занимават с жи­во­тно­въдство.

Според статистиката на аграрното ведомство у нас има около 4000 сертифицирани производители, преработватели и търговци. Над 2000 са само производителите, за сравнение през 2006 г. са били едва 300 човека общо.

Диспропорциите между биологичното производство в растениевъдството и скотовъдството са много притеснителни. Имаме 16 регистрирани субекта, от 4-5 са млечните ферми, а едно-две стопанства отглеждат животни за месо. Съ­­щест­вуват сериозни проблеми, свързани с клането, разфасоването и продажбата на месото, защото всеки отделен етап се сертифицира. Липсата на междинното звено – преработвателите, е причина този бизнес да не набира скорост въпреки интереса към биомръвките.

В момента в столицата може да се напазарува вносно биотелешко на цена 55 лева за килограм, а биопилетата вървят по 25 лева килото.

Има сериозен интерес от фермерите и към създаването на малки преработвателни мощности, в момента девет проекта са в процес на регистрация. Там вече се лепят плочки, купуват се хладилни вани и т.н. До месец-два ще има регистрирани такива обекти, убеден е Апостолов.

Заради голямото потребителско търсене в София и Пловдив усилията за създаване на фермерски пазари ще се насочат към тези два града, въпреки че първоначалните планове включваха столицата, Карлово, Троян и Монтана.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама