Фермерите в Украйна губят по 760 милиона долара всеки месец

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Отварянето на износа на земеделска продукция ще спаси до известна степен положението, но все още липсват средства за сеитба

Средният месечен приход от продажбата на продукти от селскостопанските производители през миналата година в Украйна е 1,71 млрд. долара, сочи статистиката, докато от началото на войната в страната приходите са намалели до средно 950 млн. долара на месец, главно поради блокадата на морските пристанища, съобщава Агропортал.

Така всеки месец фермерите не получават най-малко 760 млн. долара приходи, което се равнява на 9,1 млрд. долара годишно, се посочва в съобщение на асоциацията “Украински клуб на аграрния бизнес”.

„Разблокирането и подобряването на износа през морските пристанища на Украйна е един от най-важните инструменти за решаване на ситуацията за селскостопанския сектор. Ясно е обаче, че възстановяването на корабоплаването ще отнеме известно време, за да се възстанови и да се постигнат значителни обеми на износ през пристанищата на Одеска област. Освен това не са изключени нови атаки от страна на Русия, нарушаване на споразумението и повторна блокада на пристанищата“, казва генералният директор на асоциацията Роман Сластьон.

В същото време фермерите вече започват подготовка за сеитба на зимни култури: активна сеитба на рапица ще започне след седмица, на пшеница и други зърнени култури – след месец. За закупуване на материали и извършване на сеитбените работи са необходими средства, които към момента липсват.

Според Роман Сластьон в тази ситуация има надежда правителството с помощта на международни партньори да намери възможности за въвеждане на програма за финансиране чрез механизма за банково кредитиране и други финансови инструменти.

„През пролетта беше изпълнена съответната програма за финансиране за сеитбата на пролетните култури през 2022 г. По това време земеделците привлякоха 30 милиарда украински гривни кредитни средства под гаранции от държавния портфейл и успяха да засеят почти всички площи в контролираната територия на Украйна. Програмата обаче беше валидна само до 31 май 2022 г. Без възстановяване на тази програма стопаните няма да могат да извършат сеитба за реколта 2023 г., което ще има изключително негативни последици за самите земеделски производители, техните наемни работници, почти 7 милиона арендодатели на парцели и икономиката като едно цяло“, отбелязва експертът.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА