Фермерите няма да слагат нивомери на резервоари с гориво и касов апарат

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Регистрираните земеделски производители, които не извършват продажби на гориво, да не слагат нивомери и фискални устройства, свързани с Националната агенция за приходите (НАП), на резервоарите за гориво в стопанствата, реши парламентарната комисия по земеделие на днешното си заседание, предава investor.bg.

Депутатите приеха законопроект на Румен Йончев и други народни представители, с който се внасят промени в Закона за ДДС, според който от 1 януари се изисква поставянето на устройствата.

Още в първите дни на 2015 г. земеделците се обявиха против изискванията с аргумента, че изискваните устройства ще струват по 20 хил. лв. на всяко стопанство.

Людмила Петкова, директор на дирекция “Данъчна политика” в Министерство на финансите (МФ), обясни, че 30% от реализираните горива в страната са без акциз и ДДС. Тя представи нови цифри пред депутатите в опит да защити промените в Закона за ДДС.

Тя припомни, че анализ от 2012 г. установил драстични загуби за бюджета и 36% продадени горива без платени данъци. Сега част от ведомствените обекти за зареждане на горива ползват за резервоари вагон цистерни с обем 60-70 000 л и автоцистерни. Продадените от БДЖ  вагон цистерни за 3 г. са 225, купени от различни сектори, допълни тя.

Ведомствените бензиностанции са 30 000, но колко точно са държавните – и регулаторните органи не знаят, както и с какви съдове разполагат, каза Петкова. Тя показа снимки на стопански дворове с големи цистерни и фалирали бензиностанции заради нелоялна конкуренция, случаи на сериозни нарушения като обект за зареждане, свързан със стълб за улично осветление и дори бензиноколонка в ресторант.

700 бензиностанции за последните 3 г. са затворили, около 2 500 са останали без работа, изтъкна Петкова. Загубата за бюджета от 1,2 млрд. лв. годишно била заради реализирани 1 млрд. л гориво, изчисли тя.

Депутатите от земеделската комисия обаче й отговориха, че проблемът със злоупотребите не е във фермерите.

Председателят на комисията Румен Христов посочи, че обработваемата земя в България е 37 – 38 млн. дка, 7,3 л е утвърдената разходна норма нафта на декар. Годишно земеделието потребява по 280 млн. т.  Излиза, че 100% от потребителите на горива в земеделието са престъпници, изтъкна той.

„Проверете във вашите данъчни складове. Няма камион, който да излезе, без да бъде платено горивото предварително с акциз. Откъде идва горивото в тези цистерни и защо не го подхванете? Ако някой кара в тези ведомствени бензиностанции контрабандно гориво, хванете го този някой“, препоръча той.

Къде е НАП, къде е Агенция „Митници“ и защо вашите контролни функции трябва да бъдат платени от българския бизнес, попита депутатът Ферихан Ахмедова.

Петкова отговори, че горивото основно идвало от вътреобщностно придобиване – от Гърция и Румъния. Не може на вътрешни за ЕС граници да се осъществява тотален митнически контрол заради европейското законодателство, каза тя.

Депутатът Емил Димитров-Ревизоро репликира като каза, че цялата територия на България е митническа територия и навсякъде могат да се извършват проверки. „На Дунав мост какво пречи митничарите да видят цистерните, да не би да са прекалено малки?“, попита той.

Депутатите не се съгласиха и с намерението на МФ тепърва да прави анализ, след като започнат да пристигат данни от земеделските стопанства. Те препоръчаха контролът да се съсредоточи върху единствения производител и вносителите, да се гони контрабандата, а не над 30 хил. фермери да стават обект на нови контролни мерки.

Румяна Ангелова, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), заяви, че от анализа на МФ, според който агросекторът е рисков, излиза, че всеки ден в държавата влизат 170 броя 20-тонни цистерни с гориво. Мислите ли, че е в земеделието, каза тя.

Светла Бъчварова също разкритикува анализа на МФ. Тя заяви, че  700 малки бензиностанции са затворили, защото е трябвало да сложат нивомери.

От НАП посочиха, че до дни наредбата за прилагане на ЗДДС ще излезе и след като се избистрят данните, ще се вземат съответните мерки.

Агроминистърът Десислава Танева коментира, че МЗХ винаги е предлагало държавните помощи по начин, който изсветлява бизнеса. В крайна сметка комисията подкрепи законопроекта на Румен Йончев, като единствено депутатите от ГЕРБ се въздържаха.

Животновъдите поискаха оставката на директора на Агенцията по храните Пламен Моллов заради блокираната процедура за доставка на ваксини срещу болестта “син език” и опасността от нова зараза през пролетта.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА