Фермери са се заразили с коронавирус от норки, има ли опасност от предаване на вируса чрез животни?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Ще започнем ли да “прихващаме” и други болести от животните?

Националният оперативен щаб (НОЩ) следи много внимателно актуалните съобщения от света за заразяване с коронавирус чрез животни. Преди месец е бил регистриран случай в специална ферма за отглеждане на норки в Холандия, за който се твърдяло, че работещите там са предали вируса на животните. Преди седмица обаче това твърдение е било променено, като според новата информация норките са предали вируса към работниците, съобщи доц. Кунчев по време на брифинга на НОЩ вчера. „Това е обезпокоително, защото ако наистина се затвърди механизмът на лесно преминаване на вируса от животни към хора това крие допълнителни рискове. Засега това са самостоятелни единични съобщения“ , коментира Кунчев.

Факт е, че пандемията от COVID-19 води началото си от животно. Това очевидно показва, че вирусът може да се предава между животни и хора. Обезпокоителното в ситуацията обаче е друго. Съществуват много болести, които се разпространяват само сред животните. Негативна е обаче тенденцията за започване на предаване на тези вируси към хората. Съществуват изследвания, според които все по- настойчивото навлизане на хората сред дивата природа е причина този риск за преминаване на болести да бъде завишен.

Още по темата четете тук: 

-Проучване: Човешкото въздействие върху дивата природа увеличава риска от прехвърляне на вируси

 

Кланиците- огнища на коронавирус!?

Контролът на българските кланиците е в ръцете на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и той не е спирал, коментира Кунчев. „От начина на предаване все пак няма как храната да е съществен фактор за предаване на заразата, особено при термична обработка и при спазване на всички изисквания“, заключи доцентът.

Първите огнища на Covid-19 в Германия и Франция бяха регистрирани именно в месокомбинати. Последваха случаи в САЩ, Испания и Великобритания. На тези места болестта се развива скорострелно, като пример за това е Месокомбинатът “Смитфийл” в САЩ, където първият регистриран случай е от 25 мар, а месец по- късно заразените са вече над 800. Като вероятна причина за това специалистите изтъкват близостта между работниците, докато изпълняват работните си задължения, както и фактът, че много от тях живеят заедно в общежития и квартири или се придвижват до работа групово с коли, градски транспорт или друго.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА