Най-голямата компания в поземлените отношения “Агрион” пак ще отдава земята си под наем изцяло по дигитален път. Дружеството е единственото в България, което въвежда постоянно иновативни и справедливи методи за определяне на рентните нива.
Традиционно, в края на пролетния сезон, компанията вади престижна селекция от терени от огромното си портфолио, които отдава под наем, чрез пряко договаряне.
„Предложените земеделски земи позволяват на всеки, който иска да се занимава със селско стопанство, да се включи, дори ако не притежава опит в тази сфера. Това е изключителна възможност и за хора извън агросектора, които нямат финансова възможност или желание да купуват собствена земя“, казват експертите от „Агрион“
Експертите на „Агрион“ са разработили процедурата така, че да се осигурят честни и прозрачни преговори за всички участници. Няма скрити клаузи и никой не се ползва с преимущество.
От дружеството предупреждават стопаните да побързат, тъй като след успешната кампания по отдаване чрез търгове, количеството земя за пряко договаряне намалява.
Мярката е особено подходяща за млади фермери, които не разполагат с нужните средства за закупуване на земя или пък имат нужда от първоначално финансиране, за да развият своите стопанства. Всички имоти могат да бъдат разгледани тук. Компанията от миналата година предлага опция за наемане по изцяло дигитален път – от пълната информация за имотите, през подаването на заявка и частично до сключването на сделката. На официалния сайт на земеделския лидер https://www.agrion.bg/request/lease всеки може да разгледа предложенията, систематизирани по области, населени места и землища.
Наемането на земя дава възможност на всички участници на пазара да разширят площта, която обработват и да бъдат по-конкурентноспособни.
По данни на Евростат, България е сред страните в Европа с най-висок дял на арендуваната земя – близо 70 на сто. За сравнение, относителният дял на арендуваната земя в 4 от страните на ЕС е около 50% от използваните земеделски земи. 2 от тези държави – Франция и Германия – са сред най-големите производители на земеделски продукти в ЕС. Близо до тези стойности е показателят в Швеция, докато за страните от Южна Европа, стойностите му са значително по-ниски: 26% в Гърция и 28% в Испания.
Една от основните причини е разпокъсаната собственост на земята в страната ни.
По данни на земеделското министерство собствениците на земя в България са 1 861 410 граждани и фирми. Те притежават общо близо 44 млн. декара земеделски земи.
Най-голяма е групата на собствениците, които притежават до 1000 декара. Това са 1 859 316 граждани и фирми или 99,88% от всички собственици. В тяхно владение са 7 298 246 имота с обща площ от близо 35 млн. декара при среден размер от 4,772 декара. В голямата си част тези собственици живеят извън районите на поземлената си собственост и имат други професии.
Статистиката сочи, че арендата и наемът са най-лесният начин за уедряване на земеделските стопанства. Според проучвания от Австрия и Германия най-малки са разходите при обработка на масиви от 50-100 дка. За да постигнат такъв размер на стопанствата си, фермерите трябва да преговарят с десетки малки собственици или с големи стопани на земеделски земи, какъвто е „Агрион“. Практиката сочи, че все повече земеделци избират „Агрион“ за партньор, заради коректните и честни условия, които компанията предлага.