ФАО: Световното производство на рапица достига рекордно високо ниво

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Глобалното използване на растителни масла се очаква да нарасне след стагнация в последните два последователни сезона, прогнозират от организацията

Очаква се световното производство на маслодайни семена да се възстанови през стопанската 2022/23 година, главно поради очакваната по-висока реколта соя и рапица в световен мащаб. Въпреки перспективите за значително по-ниска реколта от соя в Аржентина поради лоши метеорологични условия, глобалното производство на соя се очаква да се възстанови поради много добрата реколта в Бразилия, са изводите в Доклада за световните пазари на храни на Организацията по прехрана и земеделие на ООН – ФАО.

Световно производство на рапица се очаква да достигне рекордно високо ниво, свързано с по-високи нива на продукция в Австралия, Канада и Европейския съюз. За разлика от това, световното производство на слънчогледово семе може да намалее, главно поради по-ниската реколта в Украйна сред войната, се посочва още в доклада.

10 дни ще приемат заявления за извънредната помощ за производителите на слънчоглед

Глобалното използване на растителни масла се очаква да нарасне след стагнация в последните два последователни сезона, до голяма степен обвързани с очакванията за повишаване на консумацията на храни, главно в Азия и по-високото усвояване от индустрията за биодизел. Според изчисленията няма да се натрупат огромни запаси от масла в световен мащаб, тъй като се очаква световното производство да надмине консумацията с малък марж. Международната търговия се очаква да се възстанови както за шрота, така и за растителните масла поради съживеното търсене, което съвпада с подобрените глобални доставки.

Що се отнася до предстоящия сезон 2023/24, предварителните прогнози на ФАО сочат продължаващо увеличение на продукцията на маслодайни култури в световен мащаб. Докато международните цени на маслодайните семена се задържат над последните средни нива, площите ще продължават да се разширяват, както и добивите, прогнозират от организацията. Единствената пречка за провал на тази прогноза могат да бъдат големите метеорологични катаклизми, казват от ФАО. Ако глобалното търсене продължава да се увеличава, засега доставките могат да бъдат осигурени и от наличните запаси в световен мащаб, заключават от ФАО.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА