Европейските фермери на протести заради руското ембарго и отпадането на млечните квоти

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В четвъртък белгийските млекопроизводители и свинари, които са недоволни от ниската изкупна цена на своята продукция, блокираха множество пътища, както и входовете на вериги магазини на територията на регионите Валония и Фландрия, съобщава “Фокус”. Белгийската асоциация на производителите на млечни продукти вече поиска да се повиши с 4 евроцента – до 29 евроцента изкупната цена на литър мляко, за да бъдат спасени млекопроизводителите от фалит. Отмяната от 1 април в ЕС на квотите за производство на мляко понижи изкупните цени в Белгия до 25 евроцента. Но тази цена не покрива производствените разходи на фермерите, сред които е зачестилото обявяването на фалит.

Около 30% германските млекопроизводители изпитват огромни финансови проблеми поради ниските изкупни цени и им се налага да взимат кредити, заяви вицепрезидентът на федерацията на млекопроизводителите в Долна Саксония.
Както и френските им колеги, германските фермери са изправени пред силно понижаване на цените както заради руското ембарго, така и заради натиска от страна на търговците и изтичането на европейската система за млечните квоти, която дълго време ограничаваше производството. Особено силно е въздействието на влошените отношения с Русия, за която преди ембаргото Германия е изнасяла големи количества сирене.
В сряда френски животновъди от департамента Сон е Лоар са излели животинска тор пред компания, която обслужва столови в учреждения, като са я обвинили, че не купува достатъчни месо от френски производители. Във вторник подобна акция е била извършена в Дижон. Действията са предприети в рамките на протестното движение на френските животновъди срещу ниските изкупни цени. Френските фермери продължават да протестират срещу ниските цени, на които са принудени да продават продукцията си. Те критикуват и „нечестната конкуренция“ на чуждестранните производители.
Според тях от 2014 година световният млекодобивен сектор страда от свръхпроизводство, а през 2015 година ситуацията се е влошила след понижаването на китайското потребление и руското ембарго за европейските млечни продукти.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА