Европейската сметна палата: 3/4 от проектите за защита на биоразнообразието са неоправдано скъпи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Неоправдано скъпи и неефективни са три четвърти от европроектите за подобряване на околната среда, изпълнени в периода 2007-2014 г. и проверени от Европейската сметна палата, стана ясно от неин доклад, предава БТА.

По-голямата част от т. нар. инвестиции в непроизводствени дейности не са допринесли за защитата на ландшафта и биологичното разнообразие. Установени са ясни признаци в 75 на сто от случаите, че разходите са прекалено високи или недостатъчно оправдани. Заради слабости при избора на инвестиции са били финансирани недопустими проекти.

За периода 2007-2013 г. за инвестиции в непродуктивни дейности са изразходвани приблизително 860 млн. евро обществени средства.

Проверяващите са посетили четири държави от ЕС, които заедно са изразходили 80 на сто от общия размер на разходите – Португалия, Дания, Великобритания и Италия. Само пет от 28-те проверени проекта са били ефективни. В доклада се посочва, че този проблем може да не се ограничава само до извадката, тъй като се наблюдават слабости в системите за управление и контрол на държавите.

Установено е, че държавите в ЕС не са проверили надлежно заявените разходи, или са приели най-скъпото предложение за инвестиции, без да изискат обосновка. В няколко случая проекти, които очевидно са щели да увеличат стойността на земеделското стопанство, са били изцяло финансирани с обществени средства или са се ползвали от много по-висок процент на подпомагане, отколкото нормално се отпуска за инвестиции в производствени дейности.

Въпреки че подкрепата продължава да бъде отпускана и за периода 2014-2020 година, Европейската комисия и държавите в ЕС все още не са поправили повечето от слабостите, се посочва в доклада на одитния орган.

Европейската сметна палата препоръчва на държавите постоянно да проверяват съпътстващата документация по декларациите за разходи; да определят точни показатели за резултатите; да следят разходите за дадени дейности да не надвишават цените на свободния пазар.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА