Европа регистрира най-опустошителната епидемия от птичи грип

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

2 398 огнища при домашни птици и приблизително 46 милиона умъртвени птици, сочи равносметката

Епидемията от Високо патогенна инфлуенца по птиците (ВПИП), позната още като птичи грип, за сезон 2021 – 2022 г. е най-голямата и най-опустошителна епидемия от тази болест, която някога се е случвала в Европа, която засегна 36 европейски държави с общо 2 398 огнища при домашни птици, приблизително 46 милиона умъртвени птици, 168 случаи при птици отглеждани в плен и 2 733 случаи при диви птици, отчитат от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) анализ на ситуацията през периода март-юни 2022 г.

Най-засегнатата европейска държава е Франция от октомври 2021 г. (1 371 обекта за домашни птици и приблизително 16 милиона птици). Общо 86% от засегнатите стопанства за обявени като вторични огнища, особено в най-засегнатите държави (Франция, Унгария, Италия).

През настоящия отчетен период (16 март ‒ 10 юни 2022 г.) птичият грип продължава да циркулира при дивите птици, включително при живеещите в Европа диви птици. Въпреки че броят на откритите случаи на инфлуенца е намалял през настоящия период, в сравнение с предходния период (9 декември 2021 г. ‒ 15 март 2022 г.), вирусът продължава да бъде откриван при диви птици, което показва, че може да е станал ендемичен сред популациите на диви птици в Европа. Това означава, че подобно на сезон 2021 ‒ 2022 г., рискът за здравето при домашни птици, хора и диви животни в Европа съществува не само през есента и зимата, но продължава да съществува през цялата година.

За да се намали рискът от проникване на Инфлуенца А при домашните птици, от ЦОРХВ препоръчват при отглеждането на птици да се прилагат три основни механизма на надзор. Първият е свързан с биосигурността. Тези мерки включват редовна поддръжка и ремонт на сградите, филтър между „бяла“ и „черна“ зони (напр. смяна на личното с работно облекло и обувки), определянето и прилагане на надеждни процедури за почистване и дезинфекция, които да се прилагат систематично за обеззаразяване на всяко оборудване и съхранението на материали (напр. материали за постеля) в зони, защитени от пряк или непряк контакт с диви птици.

Вторият механизъм предвижда надзор и ранно откриване. Ранното откриване на вируса на Инфлуенца А по птиците е от основно значение за намаляване на високорисковия период на епидемия и за ограничаване на вторичното разпространение на болестта от засегнатите предприятия, особено в районите с висок риск и производствените сектори. Пасивният надзор пък изисква постоянна и непрекъснато осведомяване от страна на ветеринарните лекари на всички производители и фермери за опасностите от поява на болестта.

Мерките за здравословни и безопасни условия на труд за хората са третата част от препоръките на ЦОРХВ, които могат да спомогнат за по-слабото разпространение на вируса сред хора.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА