Европа има сериозен недостиг на царевица, фуражната криза блокира пазарите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Цените на царевицата се покачват на световния пазар и в Европа. Причината е пълното блокиране на един от най-големите износители – Украйна. За европейците това означава, че най-важното фуражно зърно е оскъдно и ще бъде още по-оскъдно през следващата година. 

Цените на царевицата се покачват в отговор на прекъсването на доставките в Украйна. Пазарът реагира и на подновяването на напрежението в Черно море. Западът също така обяви нови санкции срещу Русия , които ще засегнат доставките и цените на енергията. Възможността за изход от кризата се превръща в далечна перспектива. Пазарът интегрира последиците от конфликта върху сеитбата и производството през 2022 г. в цената на царевицата.

Освен това Украйна вероятно ще бъде откъсната от морските търговски потоци за дълго време. Поради това възможностите за обществени поръчки за европейските вносители са силно ограничени. Според Министерството на земеделието, украинският износ на зърно спадна драстично през март. ЕК очаква европейският внос на царевица да спадне до едва 9 милиона тона през следващия сезон от 14 милиона тона през текущата пазарна година 2021/21. На този фон френската и румънската царевица са много търсени на вътрешноевропейския пазар. 

Повече от половината от вноса на царевица в ЕС сега липсва

Войната в Украйна означава, че страните от ЕС ще внасят от Черноморския басейн по-малко царевица от планираното. Те трябва да търсят други доставчици, за да покрият нуждите си. След избухването на войната в Украйна ЕС внесе значително по-малко царевица от очакваното от трети страни (не само от Украйна), съобщава Беноа Файо, пазарен анализатор в Strategie Grains (Tallage). Една от причините може да е много ограничената глобална ситуация с доставките. Файо казва: „Преди настоящата криза с доставките вече имаше ограничени доставки в ЕС през пазарната година 2020/21. За настоящия сезон 2021/22, от друга страна, анализаторите очакваха значително по-добра ситуация. От една страна заради по-голямото европейско производство, а от друга заради големия внос, който стана възможен благодарение на рекордната реколта в Украйна.

По данни на Европейската комисия европейците са внесли около 12,2 милиона тона царевица до 3 април – основните доставчици са Украйна с 6,7 милиона тона (55%), Бразилия с 3,3 милиона тона (14%), Канада и Сърбия , всяка с доста над 600 000 тона – и Русия с 370 000 тона. Най-големите купувачи са Испания с 4,9 млн. тона, Холандия с 2,2 млн. тона, Португалия с 1,2 млн., Италия с 1,1 млн. тона и Ирландия с 690 000 тона.

Украйна не може да се отърве от царевицата – пристанищата са блокирани

Експортните цени на украинската царевица паднаха поради нарастващите запаси и ограничените търговски сделки. Причината е, че в момента царевица, както и друго зърно могат да се изнасят само с железопътен транспорт през западната граница на Украйна, според анализатори на APK-Inform.

Украйна, един от водещите световни износители на зърно, иначе доставяше повечето от селскостопанските си стоки през черноморските пристанища. Но тъй като войната блокира пристанищата, търговците сега се опитват да доставят повече зърно с влак.

„Въпреки това, големите излишъци от царевица и голямото предлагане в сравнение с търсенето оказват натиск върху цените на украинската царевица“, казват от консултантската компания. Според APK-Inform цените на царевицата за доставка април-май на полската граница варират от $240-$250 за тон. Цените на царевицата на границата със Словакия паднаха до 245-260 долара за тон, докато цената за доставка през румънското пристанище Констанца варира от 300-315 долара за тон.

Според украинските правителствени агенции запасите от царевица в страната възлизат на около 13 милиона тона в края на март.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА