Еврокомисар Мария Габриел представи „Хоризонт Европа“ пред варненската бизнес общност

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

 

Българският еврокомисар Мария Габриел представи във Варна програмата на ЕС за образование, иновации и научни изследвания „Хоризонт Европа“ 2021-2027 г. Програмата е наследник на настоящата „Хоризонт 2020“ и по нея са определени 10 млрд. евро за научноизследователска и развойна дейност, насочена към управлението на природните ресурси, биоикономиката и устойчивите хранителни системи. Една от шестте мисии в програмата, за които са определени общо 52,7 млрд. евро, е храни, биоикономика, селско стопанство и околна среда.

„Фондовете не са сума пари, а инвестиция в бъдещето. Науката трябва да води до истински иновации и ползи за обществото.“, каза Мария Габриел. „Трябва да се обединяваме за по-добри резултати във всичко.“, посочи българският еврокомисар, като акцентира на важността на темата за свързаността.

До 19 май ще започне прием на проектни предложения от стартиращи компании в областта на зелените технологии, стана ясно още от думите на Мария Габриел.

Официалното събитие откриха проф. Евгени Станимиров, ректор на Икономическия университет във Варна, д-р Виктория Николова, управител на ОИЦ-Варна и Иван Портних, кмет на Община Варна.

Вицепремиерът Томислав Дончев обясни какви са очакванията за следващия програмен период, който започва през 2021г. и ще продължи до 2027 г., кои ще бъдат новите оперативни програми и как се договарят техните бюджети. „Трябва да увеличаваме добавената стойност в производството, а ще е най-добре да измисляме нови продукти“, посочи той.

Мартин Дановски ще презентира новата Агенция за изследвания и иновации. Очаква се държавното звено да стимулира внедряването на иновации и да бъде отговорно за законодателството в този сектор. Като лектор в събитието ще се включи и зам.-министърът на образованието Карина Ангелиева. Своя опит ще споделят бенефициенти по програма “Хоризонт 2020“.

Евродепутат Емил Радев говори за правните предизвикателства пред използването на изкуствения интелект. Във форума участват и експерти от МОН, депутати, представители на централната и местната власт, академичната общност, неправителствени организации, студенти, представители на бизнеса.

Повод за днешния форум е 100-годишнината на Икономически университет Варна, който през годините е подготвил над 123 хиляди икономисти, в това число много чужди граждани от повече от 60 страни. В университета се обучават над 11 000 български и чуждестранни студенти, подготвяни от 300 редовни преподаватели, от които над 120 са хабилитирани.

Признание за качеството на обучението във висшето училище е високата оценка (9,28) за институционална акредитация, която той получи от Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА).

В степен “бакалавър” университетът предлага избор между 22 акредитирани специалности от четири професионални направления: “Икономика”, “Администрация и управление”, “Туризъм” и “Информатика и компютърни науки”. В ОКС “магистър” учебният процес се реализира в 34 магистърски специалности в три форми на обучение – редовна, задочна и дистанционна. В Колежа по туризъм към Икономически университет – Варна се осъществява обучение в ОКС “професионален бакалавър по туризъм” в 3 специалности.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама