Еврокомисар Хоган: Новите зелени мерки ще „променят правилата на играта“

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В бъдещата ОСП фермерите и всички други заинтересовани страни трябва да работят заедно, според Фил Хоган

Предложените от Европейската комисия екосхеми, които са част от реформата на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г., ще променят „правилата на играта“ в много части на Европейския съюз. Това каза еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган по време на заседание на комисията по земеделие в Европейския парламент. Той представи новата „зелена“ архитектура на ОСП, чиято цел е да бъдат установени правила в защита на околната среда и Европа да се справи с климатичните промени.

Еврокомисар Хоган подчерта, че екосхемите ще бъдат финансирани от Първи стълб на ОСП, което означава, че „от държавите членки няма да се очакват никакви финансови средства“, предава agriland.ie. Ангажиментите по схемите ще бъдат едногодишни вместо многогодишни както досега. Това ще даде възможност да бъдат подкрепени фермерите, които желаят да опитат да се справят с изпълнението на мерките и след година-две ще могат да се откажат от зелените мерки, без да губят доходи.

Новата ОСП ще бъде опростена и ще има по-малко сложни правила и изключения. „Става въпрос за това, че екосхемите ще са задължителни за държавите членки, но фермерите сами ще могат да избират кои от тях да прилагат, като подходът акцентира на подкрепата вместо на санкции при неизпълнение на правилата.“, посочи Фил Хоган. Страните членки ще имат повече възможности сами да избират формата на плащанията и това се очаква да направи схемите по-апетитни за фермерите. „Като се има предвид, че страните членки ще определят съдържанието на своите екосхеми според ситуацията на място, вярвам, че екосхемите могат да променят играта в много части на ЕС.“, отбеляза Фил Хоган.

Еврокомисарят по земеделие отбеляза, че се въздържа да включва в ОСП детайлни правила за видовете интервенции, за да не усложни политиката.

Относно бъдещата ОСП еворкомисар Хоган подчерта още: „За да постигнем по-добри резултати, трябва да инвестираме в ефективността на ресурсите. Необходими са обучения и консултации, необходими са иновации, необходимо е фермерите и другите заинтересовани страни да работят заедно.“

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА