Еврокомисар Габриел: Изкуственият интелект ще помогне за развитие на земеделието

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Производството на 84 % от храната на хората зависи от опрашителите

Земеделските стопани и пчеларите трябва да обединят сили, нужен е по-добър диалог и вслушване едни в други. Цифровизацията може да помогне и на двете страни с различни инструменти за развитие. Това каза българският еврокомисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел по време на международна конференция в София на тема „Цифровизация в пчеларството: ползи и предизвикателства“. Събитието се организира от Сдружение за биологично пчеларство и Фондация „Златен мед“ с подкрепата на Министерство на земеделието, храните и горите. Изкуственият интелект може да подпомогне селското стопанство да бъде по-интелигентно, по-прецизно. Изкуственият интелект може да бъде полезен и за намаляване на пестицидите, посочи еврокомисарят.

60% повече средства залага Европейският съюз за национални програми за развитие на пчеларството след 2020 г. Размерът на средствата се увеличава от 36 млн. евро на 62 млн. евро. Това предвижда еврокомисарят по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоган, който днес е в София за събитието. Програмите за развитие на пчеларството през следващия програмен период ще бъдат част от националните стратегии за развитие на земеделието на страните-членки, отбеляза той.

По данни на Евростат производството на 84 % от храната на хората зависи от опрашителите. 15 млрд. евро е стойността на продуктите, които се произвеждат благодарение на опрашителите.

Еврокомисар Габриел отново призова по време на срещата студентите от всички специалности, не само свързани със земеделието и животновъдството, да кандидатстват за стажове, които биха показали на практика как чрез новите технологии може да има новаторство във всички области на бизнеса.
За 7 месеца са осъществени 1 800 стажа на млади хора свързани с дигитализацията. Повече български предприемачи са заявили желание да приемат ученици на обучение при себе си. Общо 6 000 студенти могат да се възползват от тези възможности, посочи още Мария Габриел.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА