Евродепутати: Торовете остават без мита до стабилизиране на цените

Изключение от това правило остават веществата от Русия и Беларус
Комисията и страните от ЕС трябва да подкрепят прехода към органични торове и да станат по-малко зависими от руските торове. Около това мнение се обединиха евродепутатите в Комисията по земеделие.
В проекта на документ, управляван от председателя на комисията по земеделие Норберт Линс (ЕНП, Германия) и одобрен с 38 гласа „за“, срещу 7 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се“, се казва, че всички минерални торове, с изключение на тези, идващи от Русия и Беларус, трябва да продължат да бъдат временно освободени от вносни мита, за да се стабилизират цените.
Евродепутатите подчертават, че Русия е злоупотребила с господстващото си положение в доставките на газ и е използвала торове като политическо оръжие. По-нататъшното използване на тези торове на високо ниво рискува да подхрани руските военни усилия и да подкрепи други автократични режими, посочват те. Зависимостта на ЕС от руски и беларуски торове обаче не следва да се заменя с други вносни торове; нито пък преминаването към нисковъглеродна европейска индустрия за торове трябва да бъде изложено на риск, отбелязват те.
Евродепутатите призовават Комисията да разработи дългосрочна стратегия на ЕС за торовете и да представи стратегия на ЕС за устойчиви хранителни вещества в почвата до юни 2023 г.
Краткосрочните действия за справяне с кризата
Като се има предвид, че кризисният резерв не е достатъчен за справяне с нарастващите разходи за торове, които водят до увеличаване на производствените разходи, евродепутатите призовават Европейската комисия и държавите от ЕС да подкрепят земеделските стопани, докато пазарът се стабилизира и се появят алтернативи на минералните торове.
Последователните намаления на бюджета на Общата селскостопанска политика (ОСП) трябва да бъдат компенсирани в средносрочния преглед на бюджета на ЕС (многогодишната финансова рамка), добавят евродепутатите с аргумента, че ЕС трябва да преследва и други начини за финансиране на селскостопански дейности извън ОСП.
Насърчава се биоторенето
За да се справят с положението с торовете, евродепутатите призовават държавите от ЕС да намерят решения, които ефективно използват стратегическите планове по ОСП и в този контекст ехо схеми за насърчаване на биологичното торене.
Евродепутатите също така искат органичните алтернативи на химическите торове, като например RENURE („REcovered Nitrogen from manURE“), с потенциал да заменят химическите торове, без да водят до допълнителни емисии, да бъдат разрешени над прага в уязвимите от нитрати зони от Директивата за нитратите.
Проекторезолюцията за гарантиране на наличността и достъпността на торовете ще бъде гласувана на една от следващите пленарни сесии, вероятно през февруари.