Предложение за правила на ЕС, които биха позволили бебешките храни да продължат да съдържат до три пъти повече захар от препоръчаното от Световната здравна организация е блокирал Европейският парламент. Причината е, че по-голямото количество захар може да доведе до затлъстяване при пеленачетата и малките деца, съобщават от пресцентъра на българското представителство на Европейския парламент. Евродепутатите настояват за намаляване на съдържанието на захар до препоръчаните от СЗО стойности.
Евродепутатът Кийт Тейлър, изготвил предложението посочва, че въвеждането на такива високи нива на захар в храните, особено в толкова ранна възраст, е щяло да допринесе за повишаване на равнищата на детско затлъстяване и би могло да се отрази на развиващите се вкусови предпочитания при децата. Особено за кърмачета и малки деца добавената захар трябва да бъде сведена до минимум, посочва той.
Евродепутатите считат, че предложението на Комисията „противоречат на всички здравни съвети, отправени от Световната здравна организация (СЗО) и от научните комитети в държавите членки, които препоръчват значителни намаления в общата консумация на захар…“. СЗО препоръчва ограничаване консумацията на захар до по-малко от 10% от общата енергийна стойност. Въпреки това, предложението на Европейската комисия продължава да позволява 30% от енергията в бебешките храни да се осигуряват от захар (7,5 g захар/100kcal са равни на 30 kcal от захар в 100 kcal енергия), се посочва в съобщението.
Евродепутатите са на мнение също така, че от предпазливост нови технологии като ГМО и нанотехнологиите, чиито дългосрочни рискове не са все още известни, трябва да бъдат забранени за тези храни, посочват от представителството на ЕП.
Според представителите в ЕП при етикетирането и пускането на пазара на преработени бебешки храни следва да се изяснява, че тези продукти не са подходящи за използване от деца на възраст под 6 месеца и не следва да са в ущърб на препоръката за храненето на бебетата изключително с майчино мляко през първите шест месеца.
Законодателното предложение беше върнато за преразглеждане. Предложеният акт се отнася конкретно за преработените храни на зърнена основа и бебешките храни за кърмачета и малки деца, поясняват от българското представителство на европейската институция.