Събитието събра професионалистите, движещи агросектора в Централна и Източна Европа
Във време, когато зърнената индустрия е изправена пред безпрецедентно геополитическо напрежение, търговски войни, променящи се търговски потоци, климатични изменения и нестабилни пазари, EuroGrain 2025 предостави жизненоважна платформа за открит диалог и анализи на пазарните предизвикателства на най-високо експертно ниво. Значимостта на събитието бе подчертано и във встъпителните изказвания на официални гости и браншови организации от Румъния, Сърбия, Гърция, България. „Такова събитие липсваше в региона, а сега то е утвърдено“, заяви Алекс Михайлидис от гръцката асоциация на търговците на зърно и фуражи S.E.E.D.Y.Z.
Конферентната част на събитието включваше интересни дискусионни панели с презентации от лидери в бранша, които умело представиха своите гледни точни пред аудиторията. Първият панел, „Централна и Източна Европа, Балканите и Черно море – най-големият европейски доставчик на храни“, зададе тона на събитието, като представи шест от най-големите държави износители в региона на CVB (Констанца-Варна-Бургас) и POC (Пивдений-Одеса-Черноморск). Акцентите включваха дискусии за перспективите в производството в Румъния и Унгария (Тамаш Винче, East Grain), чиито фермери са изправени пред финансови предизвикателства, конкурентния натиск поради нарастващите производствени разходи в България (Асен Георгиев, Грейнстор), стратегията на Полша за преориентиране към дълбоководен износ (Норберт Щолц, Polish Agro) и променящите се зърнени потоци в Сърбия (Александър Лалич, Agricom). Изключителен момент бе анимираната презентация на Кристина Серебрякова (Asap Agri) – „Украинският филм за износа на зърно“, която по хумористичен начин представи геополитическите трудности, засягащи износа на зърно, и успя едновременно да развесели и информира присъстващите.
Вторият панел с модератор Петър Димитров (Агрикор), „Пазарът от гледната точка на купувачите. Турция и Иберийския полуостров“ прехвърли фокуса от производителите към преработвателите в Европа и вносителите от Испания, Португалия, Северна Африка и Турция, като разгледа променящото се търсене на купувачите и нестабилните пазарни условия. „Никога не съм виждал толкова много промени, които да се случват толкова бързо през дългата ми кариера“, сподели Николай Белчев (Expur/Avril), като заяви, че макар търговските войни да създават огромна нестабилност, има и нови възможности за преработвателите на маслодайни култури. Оживена дискусия между участниците в панела и публиката се породи около токсините в царевицата (Томас Ланг, RWA) и потенциалните решения пред търговията, включително законодателни промени за увеличаване на допустимите нива на токсини в регламентите на ЕС. Беше изтъкната ценовата чувствителност на търсене на зърно на Иберийския полуостров (Златомир Ковачев, Cargill Испания), като бе подчертано, че търсенето на фуражи може да намалее в дългосрочен план, подтикнато от намаляващата конкурентоспособност на производителите на месо. Потенциалът на Турция като пазар за царевица и сорго в условията на търговско напрежение между САЩ и Китай беше обсъден с участието на двама изтъкнати експерти – Семир Йозгентюрк (Bunge) и Гюнеш Бирген (Rotel), а зависимостта на Египет от внос на пшеница и царевица беше разгледана от Махмуд Калила (Mediterraneo Egypt), въпреки амбициите на страната за продоволствена самодостатъчност.
Панелът „Зърнени пазари, Черно море и Балкани. Макро картина“ се съсредоточи върху предизвикателствата пред зърнопроизводството и търговията в региона, като Флорин Братуку (COFCO) посочи логистичните проблеми с водния път по река Дунав и проблеми като голямата конкуренция за земя и ограничената печалба поради все още продължаващата война. Кристина Чонга подчерта отдадеността на румънската зърнена асоциация FAPPR към ценностите на ЕС и осигуряването на подкрепа за фермерите. Участниците в дискусията обсъдиха и промените в качеството на зърното в България, Румъния и Украйна през последните години, като същевременно поставиха акцент върху перспективите за новите реколти в Черноморския регион, как тенденциите на пазара в Чикаго влияят върху цените на MATIF и турското търсене, подкрепящо износа на украинска царевица (Джейд Делафрей, Argus и Виктория Голубятникова, SGS). За финал, регенеративното земеделие и пазарите на въглеродни емисии бяха представени като решения за климатичните промени и възможност за по-висока рентабилност на земеделските производители в региона (Михаил Хучу, Cargill Румъния).
Отвъд аналитичните панели и презентации на изявени експерти в индустрията, EuroGrain Exchange затвърди и в това издание позициите си на център, където сплотената общност от лидери и професионалисти в бранша се среща за обмен на визии за бъдещето и създаване на нови партньорства. Уникалната атмосфера и в специализираната форумна зала, и в изложбената зона с щандове на десетки иновативни компании от сектора, бе описана от участниците като среда, подтикваща към сътрудничество, доверие и създаване на истински връзки. Участниците си тръгнаха с много нови контакти и свежи идеи за справяне с предизвикателствата в агробизнеса.
Способността на EuroGrain Exchange да обединява множество различни гласове от индустрията гарантира, че прогнозите и споделените идеи по време на събитието водят до реални действия, имащи потенциала да въздействат върху развитието на агросектора на Балканите, Дунав, Черно море, Европа и отвъд.