Ето как да почистите росните корени в лозето

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Лозите издържат на летните суши благодарение на дълбоко проникващите корени, кито черпят влага от подпочвените слоеве. По засадената пръчка, коятосе превръща в подземно стъбло, се развиват три вида корени. Най-ниско разположените са основни или стъпални, по-горните – междинни или средни, а най-горните – повърхностни. Повърхностните разклонения са много плитки, развиват се хоризонтално и преминават често в съседния ред. Когато те се развият силно, стъпалните остават слаби и не достигат до дълбоко разположената влага.

 

Преди да засадите, изрежете излишното

Когато купувате лозичка за засаждане, тя е само със стъпалните си корени, защото другите са изрязани в разсадника. Ако сами вкоренявате лозичка, изрежете излишните разклонения. След засаждането междинните и повърхностите корени ще се развият. Лозарите ги наричат росни корени. В началото те са тънки, къси и обикновено в голямо количество. При благоприятни условия  може да се развият толкова силно, че да поперчетат на развитието на стъпалните. Това може да се случи и на присаденото калемче. Тогава има опасност по-долните да не се развият, подложката да загине и лозата да остане без корените, които са устойчиви на филоксерата. Затова росните корени трябва да се изрязват.

 

Как да го направите

През първата година, когато леторастите достигнат 15-20 см и по тях се появят мустаци, стъблото на новозасадената лозичка се разравя на около 2/3 от повърхността и росните корени се изрязват с ножица или остро ножче. След това веднага се заравят, като се възстановява и купчинката рохка пръст, оформена при засаждането, която сега покрива и основата на леторастите. Към средата на август росните корени отново се почистват, но купчинките не се възстановяват до есента, за да се “изпекът” основите на леторастите. Ако сте пропуснали първото почиставне на росните корени, направете само второто.

През втората и третата година първото почистване на росните корени е още преди разпукването на пъпките, когато лозичките се откриват от купчината пръст, предпазвала ги от зимните температури. Второто е през август.

След третата година почистването се прави през 5-6 години с пролетната обработка на почвата преди разпукването на пъпките.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА