Естер Гарсия: 70% от директните плащания трябва да подкрепят доходите на стопаните

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Лилия Александрова от Брюксел

Насоките на Европейската комисия за създаването на националните стратегически планове няма да са готови навреме, което означава, че страните-членки на ЕС ще започнат работата по своите планове през 2023 г. Това стана ясно от думите на Естер Гарсия, евродепутат в Европейския парламент и рапортьор по предложенията за промени в Общата селскостопанска политика. В интервю само за „Агрозона“ испанката обясни повече за процеса на създаване на плановете.

Г-жо Гарсия, каква е Вашата роля в реформата на Общата селскостопанска политика?

Нашата цел като рапортьори по реформата на регламентите за ОСП в Европейския парламент е да проучим новия модел на земеделската политика на ЕС и да променим парадигмата на тази политика. Обществото трябва да знае какви усилия влагат фермерите в производството на храни. Земеделските производители са длъжни да спазват най-строгите в света правила за хуманно отношение към животните, качество на водата, вредните емисии. Една от важните цели на ОСП е да намали средствата, които се налага да харчим за храни всеки ден. Без ОСП щяхме да харчим много повече пари за храна.

За нас най-важното е да сме сигурни, че общите правила ще останат общи. Ето защо по-голямата част от предложенията в ОСП са направени с идеята да запазим духа на общност в ЕС чрез тази политика. Най-важното обаче е бюджетът – без той да бъде приет не можем да вземем никакви решения.

От кои предложения за реформа няма да отстъпите в преговорите с Европейската комисия?

Категорично ще настоявам да се запази настоящият бюджет на ОСП, защото политиката има изключително важни цели като осигуряването на прехрана на Европа. Важно е, според мен, 70% от директните плащания да бъдат заделени като подкрепа на доходите на стопаните, тъй като в световен мащаб европейските фермери се конкурират при неравностойни пазарни условия. Също така смятам, че трябва да се гарантира, че ОСП няма да бъде национализирана.

Как ще протече създаването на националните стратегически планове?

Целият процес на създаване на националните стратегически планове ще бъде напълно нов за страните членки. Ще трябва да започнем процеса съвсем отначало и ще се учим в крачка как да го завършим успешно. В нашите преговори с Европейската комисия ние настояваме на всеки две години да се дават отчети за изпълнението на плановете, вместо това да се случва всяка година както сега.

Статията е публикувана във февруарския брой 89 на списание “Агрозона”.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА