Есента раздвижи рибите- вижте какъв е уловът на БГ рибарите сега

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Есента най- после раздвижи рибите. Горещините караха водните обитатели да се крият по- надълбоко и влияеха негативно на апетита им. Сега обаче, когато температурите започнаха да падат, рибата се раздвижи и започна да търси храна. Добър улов имат както по морето, така и по някои от добре познатите язовири в страната. Там най- често се ловят шарани, платики, каракуди, бабушки и костури. В реките се срещат мрени, докато в Черно море рибарите се радват на пасажи със сафрид.

Черно море

С всеки изминал ден риболовът по морето става все по-интересен и разнообразен, предаде НЛРС- СЛРБ. Сафрид се лови почти повсеместно. Не е едър, но пък го има и рибарите с лодки, оборудвани със сонари успяват да открият пасажите в хода на деня. Въдиците с чепаре си остават класика в жанра. Лови се и Чернокоп, макар все още да е разпръснат. Зарганите приятно изненадват със зрелищни серии за кратки периоди. Има надежди и за силна есен по отношение на паламуда, но все още е рано за него.

Какъв е уловът в язовирите?

С дънни въдици и повечко време като престой може да се извади някоя и друга хубава каракуда на яз. „Ал. Стамболийски“. Биваците по оголе­ните брегове на спадналия язовир вече намаляват. Спинин­гистите вече отчитат първи по-трайни изяви на костура. Засега трофеи няма. Джиговият риболов на този язовир е резултатен до най- късна есен. Ползват го и от брега, влизат и с лодки.

Все още има шаранджийски биваци на яз.„Огоста“ и се чува за епизодич­ни попадения от едри шарани. Риболовът там е труден и свързан с допълнителни усложнения заради обширните мидени полета по дъното. Налага се ползване на пределно здрава линия, в противен случай трудно ще се извади голяма риба, прекарала влакното през острите мидени черупки. За рибарите в ежедневието занимавката е свързана с улов на платики от всякаква големина.

И от старопланинския язовир „Бебреш“ се хвалят с извадени шарани. Новината е изненадваща, предвид мижавата попу­лация. Тази година обаче ентусиасти провеждаха за­рибяване в язовира, така че в следващите години картината може да се промени. Около устието става риболов на плувка с бабушки, костури, кефали, уклеи. Там като че ли се групират и най-мно­го рибари.

Щуката е цел номер едно за любителите на хищници на яз. „Батак“, но е непостоянна в изявите си и няма сигурност в улова. В ролята на „винаги готов“ обикновено влиза костурът. Ловят го почти повсеместно от брега, а мнозина рибари влизат и целенасо­чено с лодки. Живите рибки си остават топпримамка и за два­та хищника. Спинингът е по-несигурен вариант. От мирните риби може да се натрупа актив с каракуди и бабушки.

На реките ловят най- много…

Най-ефективната стръв  за хващаните едри бели мрени по река Янтра е русалката. Хора от „постоянното присъствие“ хващат шарани, но всеки си има проверено място и утвър­дена тактика, за която не говори много-много. За тези, които нямат време да чакат шаран, има алтернатива – каракуди. По-лесни са и по-непретенциозни. Реката е маловодна и ри­барите изцяло се съсредоточават по вирове с повечко дъл­бочина.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама